Jaka jest przyszłość Dolnego Śląska i Wałbrzycha za 20 lat? Ważniejsza jest kolej czy zieleń, a może nowe baseny i mieszkania? Wspólnie z czytelnikami do 3 maja szukamy odpowiedzi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Głosowanie na najważniejsze wyzwania do 2040 r. potrwa do 3 maja. 7 maja poznamy po siedem propozycji spośród 12, które czytelnicy wybiorą dla regionu i trzech miast.

Dolny Śląsk: skomunikowany i bez smogu

Na Dolnym Śląsku na czele znajdują się obecnie: walka ze smogiem, remonty linii kolejowych i budowa dróg ekspresowych.

Radni województwa Marek Łapiński (PO) i Patryk Wild (BS) zdecydowanie stawiają na kolej. - Chodzi o to, aby Dolnoślązacy mogli mieszkać w jednej części regionu, a pracować w innej. To ważny atut zwłaszcza w czasach rozwoju możliwości pracy hybrydowej  - mówi polityk Bezpartyjnych. - Pociągi aglomeracyjne, które będą kursowały co 10 minut, będą najlepszą alternatywą dla podróży samochodem - dodaje radny PO.

Posłanka Małgorzata Tracz wybrała zaś walkę ze smogiem. - Czyste powietrze dla Dolnego Śląska to tak naprawdę kwestia życia i zdrowia jego mieszkańców i mieszkanek. Dane o stanie powietrza wciąż są bardzo niepokojące, a wymiana pieców idzie zbyt wolno - uważa szefowa Zielonych.

Dolnoślązacy mogą też zagłosować m.in. na igrzyska zimowe w Karkonoszach czy sieć rowerostrad w całym regionie.

Wałbrzyskie nowe mieszkania

W Wałbrzychu na czele stawki jest walka ze smogiem, ożywienie Rynku i budowa mieszkań komunalnych.

Marta Wosak zachęca do głosowania na edukację obywatelską i aktywność społeczną. - Pandemia przyczyniła się do pogłębienia podziałów społecznych i rozluźnienia więzi w społecznościach lokalnych. Relacje pomiędzy ludźmi wystawione były, i są dalej, na ciężką próbę - podkreśla działaczka Strajku Kobiet.

MIECZYSŁAW MICHALAK

Według Sylwii Bielawskiej, wiceprezydentki Wałbrzycha, warto zagłosować m.in. na 10 tys. nowych mieszkań komunalnych. - Jest to zadanie, które myślę, że zjednoczy wszystkich, bo każdy, kto był chociaż raz w Wałbrzychu, dobrze wie, jak wielkie są potrzeby w tym zakresie - przekonuje.

W drugim największym mieście Dolnego Śląska na liście są także m.in. budowanie świadomości historycznej mieszkańców i powiększanie Wałbrzycha.

Wrocław z zielonymi tramwajami

We Wrocławiu na czele stawki są: zielone ulice, tramwaje i kolej aglomeracyjna.

Tramwaje są istotne według Bartłomieja Ciążyńskiego (SLD/Forum Jacka Sutryka). Na kolej aglomeracyjną postawili zaś Piotr Uhle z Nowoczesnej i Michał Kurczewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Agnieszka Imiela-Sikora, przewodnicząca zarządu osiedla Przedmieście Oławskie, zwraca uwagę na rowery. - Im więcej rowerów, tym mniej aut. Obecnie jednak sieć tras nie jest spójna i bezpieczna, brakuje dróg rowerowych z osiedli do centrum - mówi.

Według Krzysztofa Smolnickiego z Fundacji Ekorozwoju, kryzys klimatyczny wymaga zazielenienia ulic Wrocławia. - Zieleń to nie element ozdobny, ale infrastruktura, która chroni nas przed deszczem - twierdzi.

Wrocławianie mogą wybrać także m.in. 10 basenów czy budowę hali widowiskowo-sportowej.

Świdnica, która zatrzymuje ludzi

W Świdnicy obecnie króluje budowa obwodnicy, lepsza komunikacja z innymi miastami i walka ze smogiem.

Według wiceprezydenta Szymona Chojnowskiego, priorytetem powinno być zatrzymanie odpływu młodych, czyli wyhamowanie wyjazdów, przez które dziś co roku liczba mieszkańców maleje. - Otwarte, tolerancyjne miasto z dobrą atmosferą przyciąga młodych i stanowi atrakcyjną alternatywę - mówi.

Na to samo postawił Jan Czałkiewicz, szef Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Młode społeczeństwo chce atrakcyjnie i aktywnie spędzać wolny czas, więc to powinno też napędzać rozwój turystyki, ścieżek rowerowych czy obiektów sportowych - uważa.

W Świdnicy głosować można również na przywrócenie miastu Bystrzycy czy rewitalizację historycznej zabudowy i terenów zielonych.

Głosowanie - Wałbrzych

Głosowanie - Dolny Śląsk

Głosowanie - Wrocław

Głosowanie - Świdnica

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem