Głosowanie na najważniejsze wyzwania do 2040 r. potrwa do 3 maja. 7 maja poznamy po siedem propozycji spośród 12, które czytelnicy wybiorą dla regionu i trzech miast.
Na Dolnym Śląsku na czele znajdują się obecnie: walka ze smogiem, remonty linii kolejowych i budowa dróg ekspresowych.
Radni województwa Marek Łapiński (PO) i Patryk Wild (BS) zdecydowanie stawiają na kolej. - Chodzi o to, aby Dolnoślązacy mogli mieszkać w jednej części regionu, a pracować w innej. To ważny atut zwłaszcza w czasach rozwoju możliwości pracy hybrydowej - mówi polityk Bezpartyjnych. - Pociągi aglomeracyjne, które będą kursowały co 10 minut, będą najlepszą alternatywą dla podróży samochodem - dodaje radny PO.
Posłanka Małgorzata Tracz wybrała zaś walkę ze smogiem. - Czyste powietrze dla Dolnego Śląska to tak naprawdę kwestia życia i zdrowia jego mieszkańców i mieszkanek. Dane o stanie powietrza wciąż są bardzo niepokojące, a wymiana pieców idzie zbyt wolno - uważa szefowa Zielonych.
Dolnoślązacy mogą też zagłosować m.in. na igrzyska zimowe w Karkonoszach czy sieć rowerostrad w całym regionie.
W Wałbrzychu na czele stawki jest walka ze smogiem, ożywienie Rynku i budowa mieszkań komunalnych.
Marta Wosak zachęca do głosowania na edukację obywatelską i aktywność społeczną. - Pandemia przyczyniła się do pogłębienia podziałów społecznych i rozluźnienia więzi w społecznościach lokalnych. Relacje pomiędzy ludźmi wystawione były, i są dalej, na ciężką próbę - podkreśla działaczka Strajku Kobiet.
Według Sylwii Bielawskiej, wiceprezydentki Wałbrzycha, warto zagłosować m.in. na 10 tys. nowych mieszkań komunalnych. - Jest to zadanie, które myślę, że zjednoczy wszystkich, bo każdy, kto był chociaż raz w Wałbrzychu, dobrze wie, jak wielkie są potrzeby w tym zakresie - przekonuje.
W drugim największym mieście Dolnego Śląska na liście są także m.in. budowanie świadomości historycznej mieszkańców i powiększanie Wałbrzycha.
We Wrocławiu na czele stawki są: zielone ulice, tramwaje i kolej aglomeracyjna.
Tramwaje są istotne według Bartłomieja Ciążyńskiego (SLD/Forum Jacka Sutryka). Na kolej aglomeracyjną postawili zaś Piotr Uhle z Nowoczesnej i Michał Kurczewski z Prawa i Sprawiedliwości.
Agnieszka Imiela-Sikora, przewodnicząca zarządu osiedla Przedmieście Oławskie, zwraca uwagę na rowery. - Im więcej rowerów, tym mniej aut. Obecnie jednak sieć tras nie jest spójna i bezpieczna, brakuje dróg rowerowych z osiedli do centrum - mówi.
Według Krzysztofa Smolnickiego z Fundacji Ekorozwoju, kryzys klimatyczny wymaga zazielenienia ulic Wrocławia. - Zieleń to nie element ozdobny, ale infrastruktura, która chroni nas przed deszczem - twierdzi.
Wrocławianie mogą wybrać także m.in. 10 basenów czy budowę hali widowiskowo-sportowej.
W Świdnicy obecnie króluje budowa obwodnicy, lepsza komunikacja z innymi miastami i walka ze smogiem.
Według wiceprezydenta Szymona Chojnowskiego, priorytetem powinno być zatrzymanie odpływu młodych, czyli wyhamowanie wyjazdów, przez które dziś co roku liczba mieszkańców maleje. - Otwarte, tolerancyjne miasto z dobrą atmosferą przyciąga młodych i stanowi atrakcyjną alternatywę - mówi.
Na to samo postawił Jan Czałkiewicz, szef Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Młode społeczeństwo chce atrakcyjnie i aktywnie spędzać wolny czas, więc to powinno też napędzać rozwój turystyki, ścieżek rowerowych czy obiektów sportowych - uważa.
W Świdnicy głosować można również na przywrócenie miastu Bystrzycy czy rewitalizację historycznej zabudowy i terenów zielonych.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze