Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spośród 12 propozycji na wyzwania do 2040 r. wybieramy po siedem z dwunastu propozycji w czterech kategoriach: dla Dolnego Śląska, Wrocławia, Wałbrzycha i Świdnicy.

Na Dolnym Śląsku jak na razie największe poparcie mają trzy projekty: Koleje Dolnośląskie w całym województwie (wyremontowanie wszystkich przejętych od PKP linii kolejowych), wyeliminowanie smogu (Czyste powietrze, dzięki uchwale antysmogowej obowiązującej w całym regionie) oraz wybudowanie dróg ekspresowych (S5 z Sobótki do Bolkowa, S8 z Wrocławia do Kłodzka, S3 do granicy z Czechami).

Wałbrzych jak do tej pory postawił głównie na walkę ze smogiem, ożywienie rynku (Rynek i okolice tętniące życiem, z kawiarniami, sklepikami i ogródkami) i 10 tysięcy mieszkań komunalnych (wyburzenie zdewastowanych budynków i budowa nowych mieszkań).

Spośród wyzwań wrocławskich na czele są: uruchomienie kolei aglomeracyjnej (powstanie wspólnej sieci kolei miejskiej i aglomeracyjnej w takcie co 10 minut), tramwaje na wszystkie duże osiedla (trasy tramwajowe na Psie Pole, Muchobór Wielki, Maślice, Ołtaszyn, Stabłowice i Jagodno) i zielone tętnice miasta (aleje drzew na wszystkich głównych ulicach Wrocławia).

W Świdnicy nasi czytelnicy najchętniej głosują na walkę ze smogiem (wyeliminowanie wszystkich miejskich kopciuchów), wybudowanie obwodnicy ("żeby ruch tranzytowy omijał miasto, co je odkorkuje") i lepszą komunikację z innymi miastami (współpraca przy budowie dróg łączących Świdnicę z Wrocławiem, Wałbrzychem i Jelenią Górą).

Wyniki jednak mogą się zmienić, gdyż głosowanie nadal trwa!

Jak głosować w plebiscycie "Wyborczej"?

>> Spośród 12 propozycji należy wskazać jedno.

 >> Głosowanie, które wyłoni najważniejszą siódemkę wyzwań dla miasta, potrwa od dziś do 3 maja.

>> Wyniki plebiscytu poznamy kilka dni później – 7 maja.

Głosowanie - Dolny Śląsk

Głosowanie - Wałbrzych

Głosowanie - Wrocław

Głosowanie - Świdnica

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.