Plebiscyt Supermiasta i Superregiony 2040. Wałbrzyszanka Marta Wosak stawia na promocję liderów aktywizujących różne grupy społeczne i wprowadzenie do szkół zajęć związanych z aktywizacją obywatelską.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plebiscyt Supermiasta i Superregiony 2040. Marta Wosak stawia na promocję liderów aktywizujących różne grupy społeczne i wprowadzenie do szkół zajęć związanych z aktywizacją obywatelską.

Zapraszamy wałbrzyszanki i wałbrzyszan do głosowania na wyzwania, które miasto powinno zrealizować do 2040 r., byśmy mogli uznać, że żyje nam się tu lepiej. Przez ostatnie tygodnie zbieraliśmy Wasze propozycje. W Wałbrzychu zwracaliście uwagę na to, że potrzebne są mieszkania, ożywienie Rynku czy budowanie świadomości historycznej mieszkańców.

- Edukacja i aktywizacja to temat bardzo mi bliski i bardzo potrzebny – mówi Marta Wosak, wałbrzyska liderka Strajku Kobiet. - Pandemia przyczyniła się do pogłębienia podziałów społecznych i rozluźnienia więzi w społecznościach lokalnych. Relacje pomiędzy ludźmi wystawione były, i są dalej, na ciężką próbę.

Dbać o swój kawałek miasta

Marta Wosak wskazuje kilka takich obszarów. – Rady wspólnot samorządowych dzielnic miasta powinny przykładać większą wagę do nawiązywania i podtrzymywania relacji społecznych na swoich dzielnicach - mówi.

- Ludzie powinni być aktywizowani w zakresie współpracy z RWS-ami, aktywnego współtworzenia klimatu dzielnicy, dbania o swój własny „kawałek miasta”. Relacje sąsiedzkie to bardzo ważny element tworzenia więzi z własnym miastem, poczucie współodpowiedzialności za własne otoczenie, realizowanie pomysłów mieszkańców, wspólna troska o siebie nawzajem i miejsce, w którym się żyje, to podstawowy element relacji społecznych na większą skalę. I nie chodzi tu wyłącznie o organizowanie raz czy dwa razy w roku festynów z różnych okazji. Chodzi o wspólną, sąsiedzko-samorządową pracę u podstaw, o aktywność mieszkańców dzielnic w zakresie bezpieczeństwa, porządku, pomocy sąsiedzkiej, edukacji, sposobów spędzania wolnego czasu itp. Zintegrowana, prężnie działająca społeczność lokalna to podwaliny pod prężnie działającą i współpracującą z samorządem społeczność miejską. Bardzo mi tego w Wałbrzychu brakuje - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Bez hejtu, policyjnych represji, w sypialnianej dzielnicy. Jak protestuje się w Wałbrzychu?

Z krwi i kości

Pokazuje też szerszy zakres takiego działania. - Współpraca z fundacjami i stowarzyszeniami pozarządowymi, organizacja pomocy ludziom i zwierzętom w wymiarze miejskim, powiatowym – wymienia. - To są działania aktywistów, związanych z konkretnymi instytucjami lub po prostu społeczników z krwi i kości. Warto takie działania promować i wspierać osoby działające na terenie miasta.

Ten obszar wiąże się z kolejnym wyzwaniem – edukacją obywatelską. - Wprowadzenie do szkół zajęć związanych z aktywizacją obywatelską. Ogromnie ważna rzecz - mówi. - Wychowywanie młodych ludzi w świadomości ich współistnienia i współtworzenia lokalnej społeczności, w poczuciu i świadomości ich praw, i obowiązków obywatelskich, jest kluczowe dla rozwoju świadomego, myślącego prospołecznie młodego pokolenia, nastawionego na działanie i zmienianie świata wokół siebie na lepszy. Od działań na terenie szkoły, dzielnicy, miasta po działania ogólnopolskie – edukacja młodzieży w zakresie obywatelskości, demokracji, praw człowieka, praw zwierząt, ochrony środowiska i nauka, jak takie wyzwania realizować we własnych miastach, dzielnicach – nie ma nic cenniejszego i ważniejszego. To obecna młodzież będzie budować nam państwo, tworzyć rzeczywistość społeczną. Zatem obecnie powinniśmy zapewnić im jak najlepszą wiedzę w tym temacie.

Jak głosować w plebiscycie "Wyborczej"?

>> Spośród 13 propozycji należy wskazać jedną.

>> Głosowanie, które wyłoni najważniejszą siódemkę wyzwań dla miasta, potrwa od dziś do 3 maja.

>> Wyniki plebiscytu poznamy kilka dni później – 7 maja.

Głosowanie - Wałbrzych

Głosowanie - Dolny Śląsk

Głosowanie - Świdnica

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem