Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sylwia Bielawska, zastępczyni prezydenta Wałbrzycha: Wybrałabym kilka propozycji z tych dwunastu zaproponowanych przez mieszkańców, albowiem wybrać jedynie jedną jest zbyt trudno. Jest to wręcz niemożliwe zadanie, dlatego pozwolę sobie wskazać trzy, tak jak miejsca na podium.

Na pewno najważniejsza według mnie propozycja to 10 tysięcy mieszkań komunalnych dla miasta. Jest to zadanie, które myślę, że zjednoczy wszystkich, bo każdy, kto był chociaż raz w Wałbrzychu dobrze wie, jak wielkie są potrzeby w tym zakresie. Problem ten nie dotyczy tylko Wałbrzycha, ale i każdego miasta w kraju, które dba o swoich mieszkańców, swój wizerunek, o to, aby było to miejsce dobre, ładne i miłe do zamieszkania.

Jako drugą wskazałabym konieczność ożywienia Rynku. Jeżeli będziemy mieli już ładne mieszkania, jeżeli będziemy mieli być może młodych, nowych mieszkańców albo takich, którzy przeprowadzą się do nowych mieszkań i będą w tym naszym mieście egzystować, to dobrze byłoby, by ten Rynek wyglądał zupełnie inaczej, niż wygląda do tej pory. W tej chwili w zasadzie nie pełni roli Rynku i życie w nim obumiera po godzinie 16-17. Dobrze by było, aby te okolice tętniły życiem, byśmy widzieli tam ludzi w różnym wieku, którzy chcą tam spędzać czas.

I trzecia propozycja: to miejska fabryka wody. Bardzo nam zależy, mając na uwadze wszystkie niebezpieczeństwa i ograniczenia związane z klimatem, aby miasto stało się samowystarczalne właśnie pod względem zasobów wody. On są ograniczone i już dzisiaj ci, którzy są mądrzejsi, którzy patrzą perspektywicznie, wiedzą, że trzeba o tę wodę zadbać i to jest właśnie ten czas. Bardzo chciałabym zwrócić na to uwagę.

Zagłosuj

Zapraszamy wałbrzyszanki i wałbrzyszan do głosowania na wyzwania, które miasto powinno zrealizować do 2040 r., byśmy mogli uznać, że żyje nam się tu lepiej. Przez ostatnie tygodnie zbieraliśmy Wasze propozycje. W Wałbrzychu zwracaliście uwagę na to, że potrzebne są mieszkania, edukacja obywatelska czy budowanie świadomości historycznej mieszkańców.

Jak głosować w plebiscycie "Wyborczej"?

>> Spośród 12 propozycji należy wskazać jedną.

>> Głosowanie, który wyłoni najważniejszą siódemkę wyzwań dla miasta, potrwa od dziś do 3 maja.

>> Wyniki plebiscytu poznamy kilka dni później – 7 maja.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.