Zatrzymanie odp造wu m這dych, czyli wyhamowanie wyjazd闚, przez kt鏎e dzi co roku liczba mieszka鎍闚 maleje - to, wed逝g Szymona Chojnowskiego, wiceprezydenta 安idnicy, najwa積iejsze wyzwanie dla tego miasta do 2040 roku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapraszamy świdniczanki i świdniczan do głosowania na wyzwania, które miasto powinno zrealizować do 2040 r., byśmy mogli uznać, że żyje nam się tu lepiej.

W plebiscycie "Wyborczej" spośród propozycji na wyzwania do 2040 r. wybieramy po siedem z dwunastu tematów w czterech kategoriach: dla Dolnego Śląska, Wrocławia, Wałbrzycha i Świdnicy.

Świdnica może zatrzymać młodych

Wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski
Wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski  mat. prasowe

Wiceprezydent Chojnowski uważa, że najważniejsze jest zatrzymanie dotychczasowych mieszkańców. Zaznacza, że odpływ młodych ludzi z miast średniej wielkości to problem ogólnopolski: - Młodzież często wybiera studia w dużych miastach i na pewnym etapie życia woli przeprowadzkę do metropolii. Ale zauważamy też w ostatnich latach inne tendencje, pewne zmiany i przewartościowanie, na co dodatkowo wpływa pandemia.

Wyjaśnia, że rodziny z dziećmi, 20-latkowie i 30-latkowie zauważają pewne przewagi i atuty takich miast jak Świdnica: - Mniej korków, tańsze mieszkania, wolniejsze tempo życia, łatwiejszy dostęp do żłobków i przedszkoli, bliskość gór i możliwość spędzania wolnego czasu na łonie natury. Wszystkie te aspekty młodzi coraz częściej biorą pod uwagę.

Szymon Chojnowski opowiada, że Świdnica rozwija infrastrukturę i stawia na ekologiczny styl życia, rozbudowę ścieżek rowerowych, rewitalizację parków miejskich czy odnowę zabytków. Ale podkreśla jeszcze jedno: - Otwarte, tolerancyjne miasto z dobrą atmosferą przyciąga młodych i stanowi atrakcyjną alternatywę.

Jak głosować w plebiscycie "Wyborczej"?

>> Spośród 12 propozycji należy wskazać jedną.

>> Głosowanie, który wyłoni najważniejszą siódemkę wyzwań dla miasta, potrwa od dziś do 3 maja.

>> Wyniki plebiscytu poznamy kilka dni później – 7 maja.

TU MOŻESZ TEŻ ZAGŁOSOWAĆ NA WYZWANIA DLA DOLNEGO ŚLĄSKA, WAŁBRZYCHA I WROCŁAWIA

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
    Komentarze
    Zaloguj si
    Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem