Świdnica może rozwinąć się siłą młodych, aktywnych zawodowo ludzi - uważa Jan Czałkiewicz, p.o. dyrektora Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dlatego uważa, że największym wyzwaniem dla miasta jest zatrzymanie w nim młodych ludzi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapraszamy świdniczanki i świdniczan do głosowania na wyzwania, które miasto powinno zrealizować do 2040 r., byśmy mogli uznać, że żyje nam się tu lepiej.

W plebiscycie "Wyborczej" spośród propozycji na wyzwania do 2040 r. wybieramy po siedem z dwunastu tematów w czterech kategoriach: dla Dolnego Śląska, Wrocławia, Wałbrzycha i Świdnicy.

Świdnica rozwinie się dzięki młodym mieszkańcom

Jan Czałkiewicz zdecydowanie wskazał, że najważniejsze jest „Zatrzymanie odpływu młodych”: - Wychodzę z założenia, że jest to kluczowe zagadnienie dla praktycznie każdej dziedziny życia miasta. Jeśli to się uda, to Świdnica właśnie siłą młodych, aktywnych zawodowo ludzi rozwinie się w oczekiwanych przez nich kierunkach. Ich mobilność wymusi starania o lepsze rozwiązania w infrastrukturze komunikacyjnej czy powstawanie nowych mieszkań itd.

Zaznacza, że młode społeczeństwo chce atrakcyjnie i aktywnie spędzać wolny czas: - Więc to powinno też napędzać rozwój turystyki, ścieżek rowerowych czy obiektów sportowych. Te w Świdnicy mamy zresztą znakomite. Kompleks sportowy Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w ostatnich kilku latach przechodzi wielką metamorfozę. Mamy nowy stadion, wyremontowane lodowisko, a wkrótce powstanie nowy basen odkryty. To wszystko w połączeniu z pięknem, zabytkami i historią naszego miasta sprawia, że dla młodszych, ale i starszych ludzi Świdnica jest dobrym miejscem do życia.

Ale Jan Czałkiewicz zwraca też uwagę, że siłą miast średniej wielkości jest silny lokalny patriotyzm: - Mam wrażenie, że w takich miastach łatwiej jest realizować oddolne inicjatywy i spełniać oczekiwania mieszkańców.

Jak głosować w plebiscycie "Wyborczej"?

>> Spośród 12 propozycji należy wskazać jedną.

>> Głosowanie, który wyłoni najważniejszą siódemkę wyzwań dla miasta, potrwa od dziś do 3 maja.

>> Wyniki plebiscytu poznamy kilka dni później – 7 maja.

TU MOŻESZ TEŻ ZAGŁOSOWAĆ NA WYZWANIA DLA DOLNEGO ŚLĄSKA, WAŁBRZYCHA I WROCŁAWIA

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem