Supermiasta 2040. - Walka ze smogiem i wymiana wszystkich starych kopciuchów to priorytet - przekonuje Jerzy Żądło, wiceprezydent Świdnicy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapraszamy świdniczanki i świdniczan do głosowania na wyzwania, które miasto powinno zrealizować do 2040 r., byśmy mogli uznać, że żyje nam się tu lepiej.

W plebiscycie "Wyborczej" spośród propozycji na wyzwania do 2040 r. wybieramy po siedem z 12 w czterech kategoriach: dla Dolnego Śląska, Wrocławia, Wałbrzycha i Świdnicy. Znanych świdniczan poprosiliśmy, by opowiedzieli, który z problemów jest najważniejszy.

Supermiasta 2040. Świdnica bez smogu

Jerzy Żądło, wiceprezydent Świdnicy, uważa, że priorytetem jest walka ze smogiem i wymiana wszystkich starych kopciuchów: - Nie tylko dlatego, że to inwestycja w naszą przyszłość oraz nasze zdrowie, ale i konieczność.

Przypomina, że z zapisów uchwały antysmogowej dla Dolnego Śląska wynika, że od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje zakaz użytkowania instalacji pozaklasowych, niespełniających wymagań w zakresie minimalnych standardów emisyjnych pyłu wg normy PN-EN 303-5:2012, popularnie nazywanych kopciuchami. Natomiast od 1 stycznia 2028 r. obowiązuje zakaz użytkowania instalacji niespełniających wymagań emisyjności pyłu minimum dla klasy 5, co kończy możliwość używania urządzeń klasy 3 i 4.

- Dlatego nadal z budżetu naszej gminy będziemy udzielać dotacji na wymianę kopciuchów - deklaruje wiceprezydent Żądło. - A w kolejnych latach planujemy uruchomić następne programy, które umożliwią świdniczanom wsparcie finansowe i merytoryczne związane z likwidacją „kopciuchów”.

Dopłacają do wymiany

Jerzy Żądło podkreśla, że Świdnica już od kilku lat walczy ze smogiem: - Poprzez eliminację trujących substancji, jakie emitują przydomowe, nieefektywne kotły węglowe.

Z budżetu miasta można uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ogrzewania na nowoczesne, ekologiczne urządzenie grzewcze: - O dotacje w wysokości maksymalnie 2,5 tys. zł mogą się ubiegać mieszkańcy, wspólnoty mieszkaniowe oraz osoby prawne i przedsiębiorcy.

Od października 2013 r. do 31 grudnia 2020 r. miasto wsparło takie działania kwotą prawie 1,5 mln zł. Dzięki temu zostało zlikwidowanych 878 pieców kaflowych i węglowo-koksowych kotłów centralnego ogrzewania.

Żądło: - Program nadal cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Dodaje, że w latach 2015-2018 Świdnica zrealizowała także program Kawka II: - Dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej 554 lokale w 88 budynkach oraz zlikwidowano 762 źródła ciepła.

Kosztowało to ponad 18 mln zł, ale wkład własny mieszkańca wynosił zaledwie 100 zł.

Pomagają sąsiadom

Teraz przy wymianie szkodliwych źródeł ogrzewania Świdnica wspiera sąsiednie samorządy z Aglomeracji Wałbrzyskiej.

- To projekt partnerski realizowany na terenie 15 gmin Dolnego Śląska - wyjaśnia wiceprezydent.

Jego efektem jest już 2516 wniosków w sumie na 34 mln zł, ale na dofinansowanie było tylko ponad 14 mln.

Żądło: - W samej Świdnicy wpłynęły aż 393 wnioski na kwotę 5 mln 30 tys. zł. Jednak na wypłatę grantów przeznaczone mieliśmy 3 mln 68 tys., dzięki czemu udało się przyznać 217 dotacji.

Informuje również, że 8 lutego miasto podpisało porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które ustala zasady promocji i realizacji programu Czyste Powietrze na terenie Świdnicy: - Utworzony punkt kontaktowy pozwala mieszkańcom na uzyskanie informacji związanych z programem oraz pomaga przy składaniu wniosku, uzyskiwaniu i rozliczaniu programu.

Supermiasta 2040. Jak głosować w plebiscycie "Wyborczej"?

>> Spośród 12 propozycji należy wskazać jedną.

>> Głosowanie, które wyłoni najważniejszą siódemkę wyzwań dla miasta, potrwa od dziś do 3 maja.

>> Wyniki plebiscytu poznamy kilka dni później – 7 maja.

TU MOŻESZ TEŻ ZAGŁOSOWAĆ NA WYZWANIA DLA DOLNEGO ŚLĄSKA, WAŁBRZYCHA I WROCŁAWIA

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem