Supermiasta i superregiony 2040. - Dwa najważniejsze elementy naszej przyszłości to ludzie i warunki zamieszkania - mówi szefowa wałbrzyskiego biura promocji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapraszamy wałbrzyszanki i wałbrzyszan do głosowania na wyzwania, które miasto powinno zrealizować do 2040 roku, byśmy mogli uznać, że żyje nam się tu lepiej. W plebiscycie "Wyborczej" spośród propozycji na wyzwania do 2040 r. wybieramy po siedem z 12 w czterech kategoriach: dla Dolnego Śląska, Wrocławia, Wałbrzycha i Świdnicy. Znanych wałbrzyszan poprosiliśmy, by opowiedzieli, który z problemów jest najważniejszy.

Justyna Pichowicz, kierownik wałbrzyskiego Biura Rewitalizacji i Planowania Przestrzennego:

Wałbrzych przyszłości jest miastem skrojonym na miarę, przyjaznym i bezpiecznym. Zgodnie z najnowszymi koncepcjami „smart city” jest to miasto zaangażowanych, świadomych i aktywnych ludzi. Nowocześnie zarządzane miasto stawia na rozwój obywatelski i dialog. Miasto jest współzarządzane przez mieszkańców, którzy dzięki rozwojowi partycypacji społecznej są uczestnikami i kreatorami życia lokalnego. Najstarsze dzielnice miasta jak magnes przyciągają nowych mieszkańców i turystów, zabytkowa zabudowa zyskała nowy blask, a mieszkania są komfortowe i ekologiczne. Zdegradowane przestrzenie zamieniły się w tereny rekreacyjne. Wałbrzych jest oazą zieleni, wałbrzyszanie korzystają z miejskich elektrycznych rowerów, miasto jest czyste od węgla.

Jeśli miałabym wskazać dwa najważniejsze elementy miasta przyszłości to byliby to ludzie i warunki zamieszkania. Dlatego tak ważne są działania z obszaru aktywizacji społecznej i budowania sieci relacji społecznych. Z drugiej strony miasto musi mieć atrakcyjną ofertę mieszkaniową, by zachęcać do pozostania w nim ludzi młodych i kreatywnych oraz osiedlania się nowych mieszkańców. Depopulacja i kurczenie się miasta są obecnie największym wyzwaniem. Aby przetrwać w kolejnych dziesięcioleciach, miasto powinno być konkurencyjne, szczególnie pod względem oferty mieszkaniowej.

Jednak zrównoważone miasto potrzebuje realizacji wszystkich przytoczonych przez redakcję w plebiscycie „Supermiasta 2040” projektów, szczególnie ważna jest kwestia wody, ale nie mniej istotna jest integracja z nowymi mieszkańcami, na przykład z Ukrainy. Życzę wałbrzyszanom i Wałbrzychowi, by wszystkie z tych zamierzeń się powiodły.

Głosowanie - Wałbrzych

Głosowanie - Dolny Śląsk

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem