W plebiscycie "Supermiasta i Superregiony 2040" głos zabiera Piotr Micek, który stawia na ekologię. - To wymaga zaangażowania i odwagi - mówi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapraszamy wałbrzyszanki i wałbrzyszan do głosowania na wyzwania, które miasto powinno zrealizować do 2040 roku, byśmy mogli uznać, że żyje nam się tu lepiej. W plebiscycie "Wyborczej" spośród propozycji na wyzwania do 2040 r. wybieramy po siedem z 12 w czterech kategoriach: dla Dolnego Śląska, Wrocławia, Wałbrzycha i Świdnicy. Znanych wałbrzyszan poprosiliśmy, by opowiedzieli, który z problemów jest najważniejszy.

Piotr Micek, dyrektor Galerii Sztuki BWA w Wałbrzychu od 2016 roku:

Pośród wszystkich działań wybranych przez mieszkańców Wałbrzycha są mi wyjątkowo bliskie wszelkie aktywności ekologiczne i społeczne. Idea odejścia od plastiku na terenie miasta, zbudowanie wśród mieszkańców nawyków świadomego używania opakowań jednorazowych to ważna inwestycja.

W Wałbrzychu działania te rozpoczęły się już w 2019 roku - wyeliminowano jednorazowe opakowania we wszystkich instytucjach miejskich. Warto wspomnieć, że to Wałbrzych jako pierwszy w Polsce wprowadził całkowity zakaz używania plastiku.

Drugim bardzo ważnym działaniem jest wyeliminowanie wszystkich miejskich kopciuchów. Wymaga to zaangażowania władz, ale też mieszkańców. Ponownie musimy zbudować w sobie świadomość, jakie dalekosiężne skutki niosą zanieczyszczenia spowodowane smogiem, co związane jest również z transportem samochodowym.

Uważam, że wszelkie działania związane z rozwojem, takim jak budowa mieszkań, tworzenie sieci ścieżek rowerowych, ożywienie Rynku poprzez nowe lokale usługowe, to jest naturalna kolej rzeczy.

Natomiast budowanie świadomości społeczeństwa wokół ekologii, uświadamianie, jak wiele możemy stracić, wymaga dużego zaangażowania i odwagi, które prezentuje Wałbrzych.

Pamiętajmy, otacza nas wyjątkowa przestrzeń.

Głosowanie - Dolny Śląsk

Głosowanie - Wałbrzych

Głosowanie - Świdnica

Głosowanie - Wrocław

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem