Supermiasta 2040. - Świdnica ma niesłychany potencjał, który wart jest wykorzystania. Nasze miasto to Barokowa Perła Śląska - mówi ks. bp Waldemar Pytel z Kościoła Pokoju.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapraszamy świdniczanki i świdniczan do głosowania na wyzwania, które miasto powinno zrealizować do 2040 r., byśmy mogli uznać, że żyje nam się tu lepiej. Poniżej znajdziecie 12 naszych propozycji spośród których - głosując w plebiscycie "Wyborczej" - wybierzecie siedem najważniejszych.

Na razie najwięcej głosów uzyskała budowa obwodnicy Świdnicy. Na drugim miejscu znajduje się walka ze smogiem, a na kolejnych: przywrócenie Świdnicy rzeki Bystrzycy oraz lepsza komunikacja z innymi miastami.

Ks. bp. Waldemar Pytel
Ks. bp. Waldemar Pytel  FOT . WOJCIECH NEKANDA TREPKA

O podpowiedzi poprosiliśmy znanych świdniczan - oni najczęściej wskazują na wyzwanie "Zatrzymanie odpływu młodych. Wyhamowanie wyjazdów, przez które dziś co roku liczba mieszkańców maleje". Natomiast ks. bp Waldemar Pytel, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy oraz biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego rozciągającej się od Karpacza po Szczecin, wskazał na "Rozwój turystyki. Wykorzystanie potencjału i wzrost ruchu turystycznego o 100 procent".

Świdnica - Barokowa Perła Śląska

- Piramidy w Egipcie, miasto Petra w Jordanii, Wersal, Wenecja, Akropol… Co mają wspólnego ze Świdnicą? Wszystkie te znane na świecie miejsca są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Zabytków Kultury UNESCO, podobnie jak świdnicki Kościół Pokoju - mówi bp Waldemar Pytel. - Dlatego pośród istotnych dla rozwoju miasta wyzwań, takich jak walka ze smogiem, zatrzymanie odpływu młodych ludzi, miasto przyjazne osobom z różnymi dysfunkcjami, lepsza komunikacja z innymi miastami, uważam, że ważny jest rozwój turystyki.

Tłumaczy: - Odwiedzając różne miejsca i miasta wpisane na listę UNESCO, łatwo zauważyć, jaki istotny wpływ ma ten fakt na rozwój tych obszarów. My nie musimy szukać i wyważać otwartych drzwi.

Wyjaśnia, że Świdnica posiada „Strategię rozwoju turystyki na lata 2016 -2026”, w której można przeczytać, że „jedną z istotnych funkcji kształtujących przyszły rozwój Świdnicy jest właśnie funkcja turystyczna.” Przekonuje, że Świdnica ma niesłychany potencjał, który wart jest wykorzystania. To m.in. rynek, katedra, kamienice, barokowy piec browarniczy (zabytek unikatowy w skali Europy), punkt widokowy na wieży ratuszowej i oczywiście Kościół Pokoju.

- Nasze miasto to Barokowa Perła Śląska, miejsce najbardziej zasobne w skali Śląska w barokowe elementy architektoniczne - podkreśla bp Pytel.

Świdnica. Kościół Pokoju
Świdnica. Kościół Pokoju  Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Miasto zbudowane na tolerancji

O wartości Świdnicy nie świadczą jednak tylko budowle. Ważni są także ludzie: - Urodziło się tu, działało wiele sławnych postaci.

Bp Pytel podkreśla także, że na przestrzeni wieków motorem napędowym dobrobytu miasta i jego mieszkańców była wielonarodowość, wielokulturowość i wielowyznaniowość Świdnicy: - Warto sięgnąć do tego bogactwa.

Świdnica. Promenada z zabytkami

Według biskupa dla rozwoju turystyki ważne jest jeszcze jedno wyzwanie: - Gdybym mógł, to oddałbym jeszcze głos na „rewitalizację historycznej zabudowy i terenów zielonych – wykorzystanie zabytkowego potencjału”.

Jego zdaniem warto np. powrócić do idei utworzenia promenady turystycznej łączącej Kościół Pokoju z rynkiem i katedrą: - Dzięki temu byłyby wyeksponowane najwartościowsze zabytki, a wzrost ruchu turystycznego zauważalny.

Supermiasta 2040. Jak głosować w plebiscycie "Wyborczej"?

>> Spośród 12 propozycji należy wskazać jedną.

>> Głosowanie, który wyłoni najważniejszą siódemkę wyzwań dla miasta, potrwa od dziś do 3 maja.

>> Wyniki plebiscytu poznamy kilka dni później – 7 maja.

TU MOŻESZ TEŻ ZAGŁOSOWAĆ NA WYZWANIA DLA DOLNEGO ŚLĄSKA, WAŁBRZYCHA I WROCŁAWIA

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem