Pogoda sprzyja dalszym pracom na budowie obwodnicy Wałbrzycha. Być może jeszcze w tym roku trasa będzie przejezdna.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Obecnie na budowie obwodnicy Wałbrzycha trwa montaż elementów ekranów akustycznych i bramownic dla oznakowania drogowego. W trakcie są również prace przygotowawcze do wzmocnienia dalszych elementów koryta Pełcznicy, roboty brukarskie oraz profilowanie podłoża pod przyszłe roboty bitumiczne. Wykonywana jest przebudowa kolizji energetycznych oraz kolizji kanalizacji deszczowej i teletechnicznej.

Obwodnica Wałbrzycha. Kiedy pojedziemy Europejką

Wiadomo już, że obwodnica nie będzie ukończona w tym roku. Dokładny termin zakończenia prac nie jest określony. Generalny wykonawca robót, firma Budimex, nie odpowiada na to pytanie, odsyłając nas do inwestora. Jak mówił nam Krzysztof Fila, kierownik Biura Transportu i Ruchu Drogowego Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, pozostało jeszcze wiele prac. - Jeżeli uda się wykonać nawierzchnię, trzeba będzie wykonać projekt docelowej organizacji ruchu, odbiory techniczne, dopuszczenia, a to także czasochłonny proces administracyjny - stwierdził.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej liczy na przejezdność trasy jeszcze w tym roku. "Budowa zachodniej obwodnicy Wałbrzycha, czyli Europejki, postępuje. Właśnie ukończyliśmy jej bardzo ważny element, jakim jest łącznik z ulicą Kusocińskiego. Na kilkaset metrów drogi wydaliśmy z budżetu miasta około 2 mln zł" - pisał o jednym z ostatnich etapów prac na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych. 

Obwodnica Wałbrzycha powstaje w ciągu drogi krajowej nr 35. Będzie miała długość około 6 km i po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Na trasie będą dwa węzły - Żeromskiego i Reja - oraz trzy wiadukty, kładka i podziemne przejście dla pieszych.

To największa inwestycja w powojennej historii Wałbrzycha. Budowa obwodnicy trwa od 2019 r. Koszt budowy wynosi 397,5 mln zł. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem