Świdnica przygotowała w podstawówkach około 400 miejsc dla dzieci uchodźców. Brak znajomości polskiego nie jest przeszkodą.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wojna w Ukrainie. RELACJA NA ŻYWO

Po 24 lutego w szkołach podstawowych w Świdnicy naukę rozpoczęło już 239 dzieci z Ukrainy.

Świdnica. Jak zapisać dziecko do szkoły?

Żeby dziecko poszło do polskiej szkoły, najpierw należy złożyć wniosek do dyrektora publicznej szkoły podstawowej, w rejonie której obecnie mieszka dziecko przybyłe z zagranicy. Rodzice dziecka, którzy nie mogą znaleźć szkoły z wolnymi miejscami w danej klasie, mogą zwrócić się o pomoc do Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy (tel. 74 856 29 55 i 74 856 28 38).

Ustalenie klasy i roku nauki następuje na podstawie dokumentów wydanych przez szkołę za granicą. Jeżeli ich nie ma - wystarczy oświadczenie rodziców z informacją, ile lat dziecko uczyło się w ukraińskiej szkole.

Dokumenty nie muszą być tłumaczone na język polski. Rodzice dziecka mogą zwrócić się do dyrektora szkoły o przyjęcie do niższej klasy niż wynika to z sumy ukończonych lat nauki szkolnej, np. ze względu na wiek dziecka.

Dla uczniów, którzy nie znają języka polskiego w stopniu wystarczającym, polskie szkoły organizują dodatkowe nieodpłatne lekcje polskiego. Szkoły mogą także tworzyć tzw. oddziały przygotowawcze. Dzieci będą mogły zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną.

Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach

Do tej pory w całej Polsce do szkół zapisanych jest już 85 tys. dzieci z Ukrainy. Najwięcej z nich trafia do dużych miast, głównie do Warszawy.

W ciągu doby w Polsce przybywa po ok. 10 tys. ukraińskich uczniów. Ministerstwo Edukacji i Nauki spodziewa się ich nawet 700 tys.

Dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku od 7 do 18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, ma obowiązek je przyjąć, a inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe - w miarę posiadania wolnych miejsc.

Rodzice dzieci mogą się zapoznać z informacją przygotowaną po polsku i ukraińsku przez MEiN

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem