W Wałbrzychu w największym parku miejskim powstaje pierwsza w regionie tężnia solankowa. Wymyślił ją wałbrzyszanin Zbigniew Michurski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pomysł, by w Wałbrzychu powstała tężnia solankowa, w której godzina daje taki sam efekt zdrowotny jak kilka dni nad morzem, pojawił się dwa lata temu. – Na Górnym Śląsku takie tężnie powstają jak grzyby po deszczu. Poczytałem i zadałem sobie sprawę, że mamy ten sam problem zdrowotności co ludzie z tamtych terenów. W naszych rodzinach są bracia, ojcowie, wujkowie, którzy cierpią na choroby dróg oddechowych i układu krążenia związane z pracą w kopalniach – mówi wałbrzyszanin Zbigniew Michurski.

Choroba dotknęła też ojca pana Michurskiego, który był górnikiem. – Tato został wywieziony na roboty przymusowe podczas II wojny światowej do Zagłębia Ruhry i tam pracował na kopalni. Nie chciał wracać do domu i postanowił być dalej górnikiem. Przyjechał po wojnie do Wałbrzycha. Zapłacił za to najwyższą cenę, bo umarł na płuca – opowiada wałbrzyszanin.

Czytaj także: Tereny zielone we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku: piękne, potrzebne, zagrożone

Tężnia w budżecie obywatelskim

Właśnie przez kopalnie Wałbrzych był jeszcze kilka dekad temu najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce i Europie. – Lekarze wysyłali wtedy wszystkich górników i ich rodziny nad morze. Zalecali spacery przy sztormie, bo wtedy jodków było najwięcej i miały nas regenerować. Pomyślałem sobie: dlaczego u nas nie postawić takiej tężni solankowej i mieć jod na wyciągnięcie ręki? – mówi pan Zbigniew.

Swój pomysł wałbrzyszanin zgłosił do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego, którą w mieście właśnie rozpisano.

– Rozwieszałem reklamy, chodziłem po ludziach i zachęcałem ich do głosowania – opowiada pan Zbigniew. Efekt był widoczny, bo projekt zajął trzecie miejsce i został przyjęty do realizacji.

Budowa w parku Sobieskiego

Pan Zbigniew chciał, by tężnia stanęła naprzeciwko poczty przy ul. Juliusza Słowackiego. – To był projekt, który miał się pojawić w śródmieściu. Chodziło mi o mieszkańców centrum i rozruszanie tego rejonu miasta – mówi.

Ostatecznie jednak na wskazanym placu stanęła tablica smoleńska, a tężnię umiejscowiono w parku im. Króla Jana III Sobieskiego na styku trzech dzielnic – Śródmieścia, Nowego Miasta i Starego Zdroju. – Najpierw na lokalizację wyznaczono ogród różany. Ale ostatecznie w związku z kolizją z instalacjami wybrano inne miejsce w parku, powyżej liceum – mówi wałbrzyszanin.

Pod koniec kwietnia w parku Sobieskiego ruszyła budowa pierwszej wałbrzyskiej tężni. – Byłem tam wczoraj. Trwają roboty ziemne. Pracy jest sporo, bo instalacja wymaga głębokich wykopów pod zbiorniki na solankę – mówi pan Zbigniew.

Czytaj także: "Nie stanie tu kolejny zamek w Stobnicy". Mieszkańcy nie chcą koło siebie planowanej inwestycji

Park na trzech wzgórzach

Tężnia solankowa jest elementem rewitalizacji parku Sobieskiego, która trwa od kilku lat. W ramach trzeciego etapu zaplanowano modernizację ścieżek spacerowych i oświetlenia z budową wieży widokowej za ponad 4,43 mln zł. Sama tężnia będzie kosztować prawie 800 tys. zł.

Inwestycje mają zwiększyć atrakcyjność tego miejsca. Warto przypomnieć, że park jest największym tego typu kompleksem w okolicy, a centralne położenie powoduje, że także ulubionym miejscem spacerów mieszkańców. Powstał na początku XX w., gdy rajcy wałbrzyscy odkupili grunty m.in. od Hochbergów. Leży na trzech wzgórzach: Wzgórzu Parkowym, zwanym kiedyś Wzgórzem Szubienicznym, Wzgórzu Goethego i Wzgórzu Schillera – to na nim wybudowano dom wycieczkowy, obecnie zwany Harcówką. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc tego parku.

Supermiasta i Superregiony: zielone miejsca Wrocławia i Dolnego Śląska

W maju wspólnie z czytelnikami „Gazety Wyborczej" wybierać będziemy najważniejsze, najpiękniejsze i najbardziej godne ochrony tereny zielone Wrocławia i Dolnego Śląska. Do 8 maja czekamy na propozycje od czytelników. Możecie zgłaszać parki, ogrody, lasy, łąki, aleje drzew. Zdjęcia i uzasadnienia oraz opisy dojazdu rowerem mile widziane.

Zachęcamy czytelników do zgłoszeń pod adresem mateusz.kokoszkiewicz@wroclaw.agora.pl lub w wiadomości prywatnej na Facebooku Wyborcza.pl Wrocław.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem