Przydałby mi się też duży, ścienny kalendarz. Mam ponad 80 lat i wzrok już nie ten - pisze Genowefa. To jeden z listów, jakie podopieczni DPS w Wałbrzychu wysłali do Świętego Mikołaja.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Starsi ludzie nie są wymagający. Cieszą się wszystkim, co dostają. Ich marzenia są bardzo skromne - mówi Beata Juszczyk, kierownik Domu Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. - Realistycznie podchodzą do życia i nie chcą wygórowanymi oczekiwaniami zniechęcać darczyńców. 

CZYTAJ TAKŻE: Królestwo św. Mikołaja powstaje na Zamku Książ. Tańsze zwiedzanie w dzień premiery

Mikołaj 2022. Listy podopiecznych DPS z Wałbrzycha

Listy są krótkie i konkretne. Seniorzy nie proszą Mikołaja o żadne wymyślne prezenty, a rzeczy, które są im potrzebne do normalnego funkcjonowania.   

"Drogi Mikołaju, zbliżają się święta Bożego Narodzenia i czas Twoich wizyt. Również myślę, że uwzględniasz mnie w swoich planach prezentowych i przyniesiesz mi w miarę możliwości dostępne drobiazgi: spodnie lub dres, koszulki rozmiar M, skarpetki, kawę. Pozdrawiam Cię serdecznie i z góry dziękuję, podopieczny Domu Seniora Rusinowa, Mirosław B.".

"Drogi Mikołaju. Mam na imię Ewa. Wskutek choroby jestem zmuszona poruszać się na wózku. Całe życie dbałam o siebie i wciąż lubię być postrzegana jako zadbana, atrakcyjna kobieta. Dlatego proszę o rzeczy, które się do tego przyczynią: korale, wodę toaletową i dezodorant. W zimowe dni chętnie będę popijać kawę, jeśli mnie nią obdarujesz. Czekająca na Ciebie z niecierpliwością, Ewa". 

"Mikołaju! Mam na imię Sabina, skończyłam 80 lat, mieszkam w domu opieki. Życie ciężko mnie doświadczyło i teraz nie zawsze potrafię okazać wdzięczność za okazaną pomoc. Wciąż martwię się o bliską mi osobę, która odwiedza mnie co pewien czas. I właśnie po to, żebym mogła odmierzać czas między spotkaniami, proszę o zegarek na rękę oraz duży, kolorowy kalendarz ścienny. Wiem, że z powodu cukrzycy powinnam ograniczać słodycze, ale miło byłoby z okazji świąt zjeść dobrą czekoladę. Będę wdzięczna za podarunki. Czekam na Ciebie i Twój zaprzęg. Szczególe pozdrowienia dla Rudolfa. Sabina K.".

"Mikołaju, wiem, że niektórzy powiedzą, że nie zasłużyłam na żaden prezent. Jednak i Ty, i ja wiemy, że starałam się poprawić moje zachowanie w tym roku. Nie zawsze udawało się zachować zimną krew, ale obiecuję - rok 2023 będzie pod tym względem lepszy. Postaram się, żeby inni mieli mniej powodów do smutku wskutek moich słów i czynów. Dlatego proszę o prezent, wymarzyłam sobie, że do kolacji wigilijnej zasiądę w kolorowej, w wesołe wzory bluzce (noszę rozmiar 42). Przydałby mi się też duży, ścienny kalendarz (mam ponad 80 lat i wzrok już nie ten). Genowefa K.".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niepublikowane zdjęcia zimowego Zamku Książ. Święta Bożego Narodzenia z księżną Daisy

"Mikołaju! Mam na imię Michalina. Przez całe życie aktywną, również zawodowo, zadbaną kobietą. Wskutek przeciwności losu znalazłam się w domu opieki. Czasami odwiedzają mnie dobrzy ludzie - sąsiedzi z bloku, w którym mieszkałam. Lubię spędzać czas wśród innych, chętnie siedzę w miejscach, gdzie jest gwarno. Wtedy nie czuję się samotna. Czuję się komfortowo, gdy jest mi wygodnie, dlatego proszę o spodnie dresowe - rozm. M. Jeśli dorzucisz do nich dezodorant, będę zadowolona. Pozdrawiam Cię i Twój zaprzęg. Michalina N.".

"Drogi Święty Mikołaju! Już nie długo grodzeń i Święta Bożego Narodzenia. Mieszkam sobie skromnie w domu seniora, w bardzo pięknej i spokojnej okolicy. Moje marzenia są bardzo skromne i przyziemne. Lubię ciepło, wygodę i czasami zjeść coś dobrego i słodkiego. Dlatego, jak będziesz przejeżdżał w okolicy i pamiętał o nas, to proszę Ciebie o cieplutki kocyk i kapciuszki w rozmiarze 37 oraz coś słodkiego i miękkiego. Zeszłoroczne prezenty sprawiły mi dużo przyjemności i radości i większość służy mi do dziś. Dlatego serdecznie Ci za nie dziękuję i w tym roku pamiętaj o mnie też. Pozdrawiam serdecznie, seniorka z DSR Wałbrzych, Rozalia K.".

"Drogi Mikołaju, (...) w tym roku mam wyjątkowe marzenie, bardzo Cię proszę o maszynkę do strzyżenia, spodnie i koszulki bawełniane, rozmiar L. Pozdrawiam serdecznie, podopieczny Domu Seniora Rusinowa, Zbyszek B z pokoju 10".

"Drogi Mikołaju, (...) moje marzenia są bardzo przyziemne, więc bardzo proszę o środki do higieny osobistej (żel pod prysznic, mydło, maszynki do golenia z dwoma ostrzami). Zależałoby mi również na wodzie toaletowej STR8. Potrzebuję także koszulki bawełniane w rozm. XXL. Piotr K.".

"Drogi Mikołaju. Dużymi krokami zbliża się grudzień, a wraz z nim święta, piękny rodzinny czas. Niestety moje życie potoczyło się tak, że nie mam żadnej bliskiej mi osoby. Mieszkam w DSR w Wałbrzychu i jestem po amputacji kończyn. Moje życzenia są bardzo przyziemne. Gdybyś zechciał mi zrobić jakąś przyjemność, to proszę o coś słodkiego. Bardzo lubię czekoladę z orzechami popijać kawą Ford i gdybyś mógł jeszcze dorzucić mi krótkie spodenki na gumce w rozmiarze L (mogą być z second handu), byłbym Ci bardzo wdzięczny. Zeszłoroczne prezenty były wspaniałe, chociaż muszę Ci się przyznać, że rózga czasami też by się przydała. Twój Henryk K.".         

Pani Krysia pisze do Świętego Mikołaja, że potrzebuje ciepłych i milutkich w dotyku polarów, bo "moje się bardzo zużyły i mają popsute zamki. Chciałabym choć przez chwilę osłodzić sobie życie czymś słodkim, ale też pamiętaj, żeby było miękkie, bo swoich ząbków już nie mam" - zaznacza. 

Rysiek F. z pokoju nr 11 zdradza Mikołajowi: "Moim małym marzeniem są słuchawki do telefonu, więc jeśli zasłużyłem, proszę Cię o nie".

Władysław prosi o origami, bo lubi prace ręczne: "Mam też małe »grzeszki«. Kocham słodycze i grześki. Wierzę w Ciebie Kochany Mikołaju, w magię i cuda".

"Jestem gaduła i pozytywnie nastawiona do świata" - zaczyna z kolei Jadzia. - "Chcę powiedzieć, że byłam w tym roku bardzo grzeczna i chciałabym prosić o prezent, np. dres XL oraz papcie (39/40 rozmiar) i łakocie.    

Seniorzy DPS z Wałbrzycha czekają na Mikołaja  

Podopieczni domu seniora często nie mają rodzin, które mogłyby im dostarczyć potrzebne drobiazgi. - Ich status materialny jest różny. Niektórzy mają więcej pieniędzy, inni mniej. Robimy im zakupy, ale miło jest w święta dostać prezent. Człowiek nie czuje się tak samotny - mówi kierowniczka DPS.

Prezenty będą rozdawane seniorom 21 grudnia. - Przyjadą do nas wtedy Mikołaje i wszyscy dostaną po paczuszce. Będziemy wspólnie śpiewać kolędy. To kolejna taka akcja w naszym domu. Tego dnia mało kto nie jest wzruszony. Nawet jeśli prezenty są skromne, podopieczni bardzo się cieszą, że ktoś o nich zadbał, postarał się, zapakował - mówi szefowa ośrodka. - W tym roku odzew darczyńców jest nieco mniejszy. Zwykle jak publikowaliśmy listy, już pierwszego dnia zgłaszali się chętni. W tym roku było ich mniej, aż zaczęłam się martwić, ale chyba damy radę każdego obdarować. 

Każdy może obdarować starszą osobę. Wszystkie listy od potrzebujących można znaleźć na stronie Domu Seniora Rusinowa w Wałbrzychu. Wystarczy wybrać jeden czy kilka i zostać czyimś Świętym Mikołajem. - Wybierz ten, który szczególnie Cię poruszył lub czyje życzenia jesteś w stanie zrealizować - radzą opiekunowie.

Paczki zbierane są w siedzibie domu w Wałbrzychu przy Osiedlu Górniczym do 15 grudnia. Organizatorzy zbiórki proszą o wcześniejszy kontakt: telefoniczny 748 446 865 lub mailowy domseniorarusinowa@gmail.com, w celu wskazania, dla kogo chcesz zostać Świętym Mikołajem. 

Najbardziej zapracowanych Mikołajów opiekunowie mogą wyręczyć w kupnie prezentów. Wystarczy przekazać wpłaty pieniężne na konto Stowarzyszenia Nestor z dopiskiem „prezent od Mikołaja": Bank Santander Oddział w Wałbrzychu: 98 1090 2590 0000 0001 3202 2314. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem