Gdy nastolatek umieścił ogłoszenie w mediach społecznościowych, Roman Szełemej udostępnił je na swoim profilu. Wałbrzyszanie trzymają kciuki za powodzenie Borysa w szukaniu możliwości zarobku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od wybuchu wojny w Ukrainie na Facebooku działa grupa Ukraina - Polska - Wałbrzych, prowadzona przez Stowarzyszenie "Ukraina - Wałbrzych". Obecnie ma ponad 5,3 tys. członków.

Wiele postów dotyczy pracy, pomocy, możliwości współpracy. Choć grupa jest dwujęzyczna, większość postów publikowanych jest po ukraińsku.

Wałbrzych. 14-letni Borys z Ukrainy szuka weekendowej pracy

To tam 14-letni Borys zamieścił swoje ogłoszenie. Napisał je po polsku (pisownia oryginalna): "Dzień dobry. Jestem Borys, mam 14 lat. Szukam możliwości zarobku w weekendy, jestem bardzo odpowiedzialny. Mogę rozdawać ulotki, naklejać ogłoszenia na mieście, sprzątać piwnice, garaże, mogę pomóc w ogrodzie lub wynieść śmieci, wyprowadzić waszego pieska na spacer i wiele innych zależnych od potrzeb...Prosze pisać na priv".

Chłopiec dodał: "PS: Jestem Ukraincem, mieszkam w Polsce 7 mieszięce. Dopiero się uczę Polski. Będę wdięczny jeżeli ktoś pomoże poprawnie napisać ogloszenie".

Post spotkał się z bardzo pozytywnymi reakcjami. Paulina Janczak napisała w komentarzu: "Twoje ogłoszenie jest zrozumiałe, bardzo dobrze Ci idzie! Błędów jest naprawdę niewiele. Powodzenia w szukaniu pracy".

Katarzyna Galbasik także skomentowała: "Świetnie sobie radzisz i jesteś odważnym i przedsiębiorczym młodym człowiekiem. Powodzenia! Trzymam kciuki".

Agnieszka Wróbel zaproponowała pomoc w pisaniu po polsku: "Hej, jeśli chcesz, pomogę w pisaniu po polsku?? Powodzenia, dajesz radę!".

W znalezieniu zajęcia dla nastolatka pomaga Roman Szełemej

Większy odzew na ogłoszenie nastąpił, gdy udostępnił je prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Wystarczyła publikacja ogłoszenia na profilu prezydenta miasta na Facebooku i krótkie: "Może ktoś z Państwa ma psa do wyprowadzenia? Powodzenia Borys!", by ogłoszenie nastolatka otrzymało prawie 300 reakcji. Skomentowało je prawie 50 osób, a udostępniło - 90.

Czy Borys może pracować w wieku 14 lat? Wojciech Martyński, ekspert kariery w serwisie InterviewMe: - Przede wszystkim młodociany poniżej 16. roku życia może wykonywać pracę tylko na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. Ponadto wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego lub opiekuna nieletniego, a także zezwolenie właściwego inspektora pracy. Czas pracy nieletniego do 16. roku życia nie może wynosić więcej niż 6 godz. na dobę. W przypadku 13- i 14-latków możliwe jest zatrudnienie np. na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem