Jeśli tęsknicie za egzotycznym ciepłem i dżunglą, powinniście wybrać się do palmiarni w Zamku Książ w Wałbrzychu. To zachwycająca kolekcja roślin z całego świata: są tu i palmy daktylowe, i drzewka bonsai, i śnieżnobiałe róże. W święta wielkanocne jest otwarta w sobotę od godz. 9 do 16, a w poniedziałek - od 9 do 19. W Niedzielę Wielkanocną będzie nieczynna.
REKLAMA
Fot. Krzysztof Żarkowski
1 z 38
Wałbrzych. Palmiarnia w Zamku Książ
Fot. Krzysztof Żarkowski
2 z 38
Na Zamku Książ mówią o niej: 'największy bukiet kwiatów'. To dlatego, że była prezentem od ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ - Jana Henryka XV - dla jego żony, Marii Teresy Cornwallis-West, znanej jako Daisy.
Fot. Krzysztof Żarkowski
3 z 38
Budowa palmiarni trwała ponad trzy lata i kosztowała 7 mln ówczesnych marek. Najważniejszy był 15-metrowy budynek w centrum ogrodu, zbudowany z metalu, szkła i. zastygłej lawy. Książę sprowadził z Sycylii siedem wagonów kolejowych wypełnionych tufem wulkanicznym, z którego powstały groty, kamienne wodospady i skalne ściany z 'gniazdami' dla roślin.
Fot. Krzysztof Żarkowski
4 z 38
Po ukończeniu budowy do ogrodu sprowadzono ok. 80 gatunków roślin. Ale choć w palmiarni zwiedzających zachwycały egzotyczne palmy daktylowe, to Daisy najbardziej ukochała swoje rosarium. Jedna z róż, odmiana o śnieżnobiałych płatkach, do dzisiaj nosi jej imię.
Fot. Krzysztof Żarkowski
5 z 38
Obecnie w wałbrzyskiej palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin. To m.in. bambusy, fikusy, eukaliptusy, australijskie sosny, rośliny afrykańskie, kaktusy i agawy czy cytrusy przywiezione z okolic Morza Śródziemnego.
Fot. Krzysztof Żarkowski
6 z 38
W palmiarni można podziwiać nie tylko rośliny, ale też rodzinę lemurów i białe pawie.
Fot. Krzysztof Żarkowski
7 z 38
To także tutaj znajduje się jedyna w Polsce całoroczna wystawa drzewek bonsai - najstarsze z nich to 200-letni jałowiec.
Wszystkie komentarze