"Więzienie dla europosłów Jaki, Kempa, Mazurek, Poręba = utrata niepodległości", "Stop cenzurze europejskiej" - z takimi transparentami przez miasto przeszedł organizowany przez PiS Wałbrzyski Marsz Niepodległości.
Radni sejmiku zdecydowali o dotacji z budżetu Dolnego Śląska na modernizację stadionu Górnika w Wałbrzychu. To była transakcja wiązana z pieniędzmi na obiekt lekkoatletyczny w Lubinie.
W ten weekend śnieg pojawił się na Wielkiej Sowie. Kiedy pojawi się w Wałbrzychu?
Jarosław Buzarewicz, były już dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury i radny powiatowy, który po pijanemu jechał samochodem i spowodował kolizję, w końcu stawił się przed sądem i złożył zeznania. Mówi, że noga omsknęła mu się na gaz i auto ruszyło.
Co ciekawego dzieje się w Wałbrzychu w weekend 10-13 listopada? Spektakle teatralne dla dzieci i dorosłych, koncerty nie tylko symfoniczne i nocne zwiedzanie Książa - to tylko niektóre imprezy zaplanowane na najbliższe dni.
W piątek, 10 listopada na cmentarzu w Świdnicy pożegnamy Tadeusza Kobierzyckiego, profesora, filozofa i wykładowcę, prywatnie męża doktor Ewy Kilar.
Były biskup świdnicki Ignacy Dec mówił, że zmiana płci to bluźnierstwo. Podkreślał też, że "aborcja, eutanazja i związki partnerskie nie podobają się Panu Bogu". Kapłan właśnie odebrał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Świdnica. Radni wyróżnili też bp. Waldemara Pytla i wójt Teresę Mazurek.
11-letni Szymon z Wałbrzycha bardzo interesuje się polityką oraz ekonomią i rodzice zabrali go do Wrocławia na spotkanie z Donaldem Tuskiem. Nastolatek dopytywał przyszłego premiera o ceny i podatki, a Tusk obiecał chłopcu, że w przyszłości zorganizuje mu krótkie spotkanie z ministrem finansów.
Zatrzymanie 14-latka, który miał ostrzelać wałbrzyską podstawówkę, to nie koniec sprawy. Za bulwersującym zdarzeniem stoi grupa wandali, a być może ktoś jeszcze.
Z początkiem miesiąca po raz kolejny ruszyła akcja "Darmowy listopad", w ramach której przez cały miesiąc można bezpłatnie zwiedzić największe i najbardziej znane zamki i pałace w Polsce. Nie ma jednak wśród nich wałbrzyskiego Książa.
Policja zatrzymała 14-latka, który ma związek z ostrzeliwaniem wałbrzyskiej podstawówki
Blisko rok potrzebował kłodzki sąd, by zająć się sprawą byłego burmistrza Dusznik-Zdroju. Choć sprawa na wokandzie w końcu stanęła, to jednak wcale nie ruszyła do przodu.
"Wyborcza" dotarła do informacji, że dzięki partyjnym koneksjom mąż Anny Zalewskiej zasiada w radzie nadzorczej Brzeskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Zdjęcia zorzy polarnej 2023 w Polsce obiegły internet. W listopadzie także warto spojrzeć na niebo. Dużo wskazuje na to, że rozegra się na nim spektakl.
80 lat temu w Górach Sowich rozpoczęła się budowa tajnego podziemnego kompleksu Riese. To jeden z najbardziej tajemniczych projektów II wojny światowej.
Głosowanie na zadania, które zostały zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego Powiatu Kłodzkiego 2024 rozpoczyna się już w przyszłym tygodniu i potrwa do 10 grudnia. Na liście znalazły się 23 pomysły mieszkańców.
Jakub Pawłowski po raz drugi został wyróżniony jako najlepszy student PWr. W tym roku wygrał drugą część konkursu - dla absolwentów studiów magisterskich.
"Nasz świat runął w jednej chwili, prognozy lekarskie nie są zbyt optymistyczne, ale my szczerze wierzymy, że Jarek dołączy do grona osób, którym udało się powrócić do sprawności" - napisała rodzinna dolnośląskiego GOPR-owca.
Co można robić w weekend 3-5 listopada w Wałbrzychu i w okolicy? Muzyka jazzowa, piosenki Włodzimierza Wysockiego, Leonarda Cohena, Agnieszki Osieckiej i Jacka Kaczmarskiego oraz teatr dla dzieci i dorosłych to tylko niektóre propozycje na te dni.
Gmina Głuszyca rusza z akcją "Stop wycince". Jej adresat - Lasy Państwowe - już zrobiły rzeź w pasie przy granicy z Czechami. - Taki widok w naszych lasach był w 1949 r., kiedy moja babcia tu zjechała - mówi radna.
Zwolniony dyscyplinarnie z wałbrzyskiego szpitala Roman Szełemej właśnie wrócił do pracy. Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu okręgowego i nakazał sprawę rozpatrzyć raz jeszcze.
Mieszkaniec Świebodzic skatował kota swojej znajomej. Zajmujący się tą sprawą policjanci znaleźli dowody, że mężczyzna produkuje narkotyki.
20 tys. zł ukradł 92-letniej mieszkance Wałbrzycha mężczyzna podający się za policjanta. Nie było to jedyne przestępstwo, jakiego miał dokonać tą metodą.
Na XIV-wiecznej płycie przez lata parkowały auta. Dzięki lokalnym historykom została wyciągnięta z ziemi. Teraz jest wyeksponowana na murze, w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się kościół, z którego pochodzi.
Gdy odkrył, że żona ma kochanka, wyciągnął nóż i wbił ostrze w jego ciało pięć razy. Tą sprawą żył cały Kraków, bo zabójcą okazał się uczeń Jana Matejki. Został uniewinniony, a jego grób można dziś znaleźć na świdnickim cmentarzu.
Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas, gdy wspominamy naszych bliskich. To również czas, w którym na łamach "Wyborczej" przypominamy znanych i związanych z naszym regionem ludzi kultury, nauki, sportu, Kościoła, samorządu czy innych dziedzin. Odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy (od listopada 2022 do października 2023 r.).
Stanisław Jurcewicz przed wyborami rzucił legitymacją Platformy Obywatelskiej i wystartował do Sejmu z list Trzeciej Drogi. Teraz w sejmiku reprezentuje Polskę 2050 Szymona Hołowni i zwraca się do PiS-u i Bezpartyjnych: - Powinni przemyśleć podanie się do dymisji.
Ulica Rewolucji 23 roku wcześniej była aleją Wyzwolenia, więc zmiana nazwy to tylko kosmetyka. Ale w historii miasta to było coś więcej.
Hannibal Smoke o zamienianych w ruiny zamkach, pałacach i dworach Dolnego Śląska: - Wszyscy siedzieli na tych samych walizkach, ale jedni niszczyli, inni ratowali.
Nikt nie ma wątpliwości, że po przejęciu władzy w kraju, prokuratury okręgu świdnickiego czekają zmiany. Ale będzie to raczej lifting. Rewolucji nikt nie się nie spodziewa.
W raportach Pileckiego są wstrząsające sceny kolejek więźniów czekających na śmierć w gabinecie doktora Entressa. Gdy po wojnie jego wieszają, poleca siebie i bliskich Bogu, umiera szybko i prosto - mówi dolnośląska pisarka i dziennikarka Joanna Lamparska.
W Wałbrzychu na tarasach Zamku Książ oraz w Palmiarni znów można podziwiać Ogrody Świateł, czyli świetlne iluminacje stworzone z tysięcy elementów. Plenerowa trasa prowadzi przez ogrody, których historia sięga XVIII w. Dekoracje nawiązują do historii zamku - są m.in. postacie na balu, zamkowe koty, iluminacje na fontannach, pojedynek rycerzy, a nawet wagon Złotego Pociągu
Wałbrzyski Zamek Książ i Podziemne Miasto "Osówka", turystyczna atrakcja w gminie Głuszyca, dostaną miliony euro dotacji z Unii Europejskiej. O pieniądze starały się wspólnie z czeskimi partnerami.
Kopalnie, jaskinie, podziemne kompleksy i twierdze - to atrakcje na Dolnym Śląsku, do których można śmiało wybrać się jesienią. W ramach akcji "Zgłębiaj Tajemnice" zachęca do tego Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
W parku Sobieskiego trwa budowa wieży widokowej. Atrakcją turystyczną chwali się prezydent miasta Roman Szełemej i miejskie portale. Ale wałbrzyszanie nie kryją niezadowolenia.
- Nie jestem zadowolony z wyniku PiS w naszym okręgu. A czy z Dworczykiem na pierwszym miejscu, by był lepszy? Nie widzę powodu - mówi Maciej Badora, szef PiS w Wałbrzychu.
Co można robić w weekend 27-29 października w Wałbrzychu i w okolicy? Spektakle teatralne dla dzieci i dorosłych, rozpoczynające się w Zamku Książ pełne blasku Ogrody Światła, wydarzenia w klimacie Halloween oraz koncert symfoniczny to tylko niektóre propozycje na te dni.
Oskarżony o korupcję wójt Starych Bogaczowic jest niewinny. - Jeśli ktoś chciał mnie skrzywdzić, to mu się udało - mówi po sześciu latach Mirosław Lech.
- Potrzebne są szybkie i radykalne zmiany, które uwolnią Dolny Śląsk od tej szkodliwej koalicji - tak o samorządowych władzach Dolnego Śląska z PiS i Bezpartyjnych Samorządowców mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Syn piosenkarki Violetty Villas Krzysztof Gospodarek zarzucił gminie Lewin Kłodzki, w którym mieszkała, naruszenie dóbr osobistych. Nie spodobało mu się to, jak gmina upamiętnia działalność jego matki.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.