Góry Literatury 2022. Piątek 15 lipca, czyli trzeci dzień festiwalu, będzie należał do kobiet. Na Zamku Sarny posłuchamy między innymi Manueli Gretkowskiej, Karoliny Korwin-Piotrowskiej i Agnieszki Graff.
Gdy myślę o tych wszystkich sytuacjach, w których byłam wykorzystywana seksualnie w dzieciństwie, to czuję, że mój ojciec adopcyjny miał to w planie. Ta adopcja nie była po to, by mieć dziecko, by dać komuś miłość, bezpieczeństwo i szczęście - mówi Magdalena z Wałbrzycha, która przez sześć lat, jak twierdzi, była molestowana.
- Siedem lat byłem premierem. Wiem, że nie wszystko można przewidzieć. Ale jeśli wybieramy rząd, to nie po to, by go kochać, tylko żeby był odpowiedzialny - mówił Donald Tusk w Dzierżoniowie.
W Nowej Rudzie i okolicach trwa Festiwal Góry Literatury, w którym uczestniczy noblistka Olga Tokarczuk, a także ponad sto pisarek i pisarzy oraz ekspertów z różnych dziedzin. Podczas festiwalu trzy debaty organizuje Komisja Europejska.
Drugiego dnia festiwalu Góry Literatury w sali balowej zamku Książ Anne Applebaum i Donald Tusk dyskutowali o wojnie w Ukrainie i wątkach, które już wcześniej pojawiły się w ich wspólnej książce "Wybór". Rozmowę prowadził Paweł Goźliński, redaktor naczelny wydawnictwa Agora.
- W polskich domach bez przerwy mówi się o tym, że ludzie mają coraz mniej pieniędzy, a wszystko jest coraz droższe. Natomiast Kaczyński, Ziobro i Morawiecki uparli się, żeby zablokować te setki miliardów, które czekają w Europie - skomentował Tusk.
Drugiego dnia festiwal Olgi Tokarczuk przenosi się do Zamku Książ. Będzie mocno politycznie: razem z Anne Applebaum przyjedzie Donald Tusk.
11-letnia Oliwia trafiła do szpitala w Nowej Rudzie z krwotokiem z nosa. Matka zostawiła ją na niespełna dwie godziny - gdy wróciła, dziecko już nie żyło. Po czterech latach od tragedii sprawę wyjaśniają dwie prokuratury.
- Uchodźcy nadal przechodzą polsko-białoruską granicę, tylko teraz to ludzie ze złamaniami, bo próbują przekroczyć postawiony tutaj mur - mówił jeden z członków Grupy Granica podczas Festiwalu Góry Literatury.
Wakacje 2022. Tzw. astroturystyka, czyli wycieczki w poszukiwaniu ciemnego, rozgwieżdżonego nieba, staje się coraz popularniejsza. W okolicy Wałbrzycha jest sporo miejsc, które idealnie się do tego nadają.
Granice - te prawdziwe i te w człowieku - są tematem pierwszego dnia Festiwalu Góry Literatury 2022, który organizuje fundacja noblistki Olgi Tokarczuk.
Magdalena z Wałbrzycha dopiero jako kobieta odważyła się opowiedzieć o tym, że w perwersyjny sposób była wykorzystywana seksulanie w dzieciństwie w rodzinie adopcyjnej. Po ujawnieniu tego została napadnięta. Ktoś próbuje ją zastraszyć.
Otwarcie basenu w Świdnicy po remoncie - mieszkańcy miasta odliczają dni. Kąpiel w nowym obiekcie można planować od najbliższego weekendu. Ale będzie nieco drożej niż na innych basenach w okolicy.
Władze Świdnicy zapowiedziały, że ze względu na drastyczne podwyżki cen energii w mieście od godz. 1 do godz. 4 w nocy będą wyłączane latarnie. Jednak te plany się zmieniły, bo pomysł nie spodobał się mieszkańcom.
Napad na kantor w Wałbrzychu. We wtorek, 12 lipca, około godz. 7 nieznani na razie sprawcy okradli kantor przy pl. Magistrackim. Jego pracownik został przewieziony do szpitala.
Co roku w Kopalni Złota w Złotym Stoku jest coś nowego. W tegorocznym sezonie to makieta, a trwają już prace nad następną nowością - kolejką.
W środę 13 lipca 2022 rusza Festiwal Góry Literatury. Co warto zobaczyć, gdzie warto być i czego posłuchać? O tegorocznej edycji opowiada Jana Karpienko, asystentka Olgi Tokarczuk, której fundacja w tym roku organizuje imprezę.
W ostatni weekend na terenie Kudowy-Zdroju doszło do tragicznego wypadku. 32-letni mężczyzna nie żyje, a 28-letnia kobieta przebywa w szpitalu z poważnymi obrażeniami. Oboje byli pijani.
Widać z niej Sky Tower we Wrocławiu, a przy dobrej pogodzie nawet Karkonosze. Wieża widokowa w Szczawnie-Zdroju mierzy blisko 30 metrów.
36-letnia mieszkanka Ząbkowic Śląskich odpowiedziała na ogłoszenie, w którym ktoś pisał, że odda za darmo elektryczny samochodzik dla dziecka. Zamiast zyskać zabawkę straciła ponad 500 zł.
W programie Rafała Betlejewskiego na Youtube Magda z Wałbrzycha oskarża adopcyjnego ojca o perwersyjne molestowanie jej w dzieciństwie. - Gdy się buntowałam, zamykał mnie na noc w piwnicy, albo przywiązywał w lesie do drzewa - mówi.
Elżbieta Łaganowska odchodzi na emeryturę po ponad 8 latach zarządzania Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu. - Problemów było bez liku - mówi
Najpopularniejszy bieg z przeszkodami w Polsce po raz pierwszy zostanie przeprowadzony w Bielawie i okolicach. W imprezie wystartować mogą także dzieci.
Budowa wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina dobiegła końca. Od soboty mogą ją zwiedzać wszyscy chętni, także niepełnosprawni.
Mieszkaniec Dzierżoniowa walczył przeciw nowelizacji prawa. Pod domem posła Ireneusza Zyski zorganizował protest, a teraz przed sądem odpowiada za zniesławienie. Takich procesów w Polsce jest kilka.
Na ulicach i drogach w Świdnicy nocami zapadną ciemności. Od godz. 1 do 4 władze wyłączą latarnie, bo ceny energii wzrosły "drastycznie".
Komisja Europejska nie poparła programu wojewódzkiego na lata 2021- 2027 i zgłosiła do niego prawie 500 poprawek. Samorządowcy spotkali się pod siedzibą Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
Nową wystawę w młynie papierniczym można oglądać od dziś w Dusznikach-Zdroju. To jedna z najciekawszych kolekcji japońskiego papiernictwa w Europie.
Nocne zwiedzanie zamku i kopalni, pierwszy plenerowy seans kina letniego i joga w miejskich parkach. Weekend w Wałbrzychu zapowiada się ciekawie.
W wakacje 2022 można się wybrać na darmowe seanse w kinach plenerowych w Wałbrzychu, Świdnicy i Bielawie.
Elżbieta Szumska, właścicielka Kopalni Złota w Złotym Stoku, otrzymała najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie. Nagrodę European Heritage Awards / Europa Nostra Awards przyznają Komisja Europejska i federacja Europa Nostra.
Świdnica będzie pełna koloru i zabawy. W programie Festiwalu Teatru Otwartego każdy znajdzie coś dla siebie: plenerowe spektakle nie tylko z Polski, gry i warsztaty, a wszystko bezpłatnie. Pogoda w niczym nie przeszkodzi.
Szybki, bezpłatny dostęp mieszkańców do psychologa w Kudowie-Zdroju jest już możliwy. Punkt Interwencji Kryzysowej rozpoczyna funkcjonowanie.
Burmistrzowi Dusznik-Zdroju postawiono zarzuty prokuratorskie za budowę Centralnego Ośrodka Sportu, na które pieniądze załatwiał - jak się chwalił - minister Michał Dworczyk.
Wałbrzyskie Centrum Radioterapii rozpoczęło funkcjonowanie w obrębie struktur szpitala marszałkowskiego, bez udziału zewnętrznego podwykonawcy. Pacjenci onkologiczni są obsługiwani w tych samych, odnowionych pomieszczeniach, przez ten sam personel medyczny.
Matury na Dolnym Śląsku poszły najgorzej w całym kraju. Sesja poprawkowa czeka maturzystów w sierpniu.
Marek Kubala z Wałbrzycha walczy w sądzie o odszkodowanie za utratę firmy. Zbankrutowała, bo został niesłusznie oskarżony o przestępstwa skarbowe i aresztowany. Proces trwa już sześć lat. Według przedsiębiorcy ciągnie się tak długo, bo minister Ziobro broni pozwanych.
Daniel Korzeniewski chce przejść najdłuższą pieszą trasę na Ziemi. Wałbrzyszanin w Kenii przygotowuje się do przygody życia.
Rozpoczęły się wakacyjne wyjazdy na kolonie i obozy. Policja w Wałbrzychu i Świdnicy może przeprowadzić kontrolę każdego autokaru, którym dzieci mają wyruszyć w podróż.
Kto śledził budowę obwodnicy, może sprawdzić się w konkursach organizowanych w mediach społecznościowych przez generalnego wykonawcę trasy. Budimex zapyta o różne ciekawostki.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.