Zakamarki, piętra niedostępne na co dzień i mnóstwo tajemnic mieści Zamek Książ. Przewodnik odkrywa je, gdy niemal o zmroku rozpoczyna oprowadzanie z tymi, którzy nie obawiają się spotkania z duchami.
Po niemal pół wieku do Wałbrzycha wrócił porcelanowy serwis z wałbrzyskiej fabryki Tielscha. A to niejedyna nowość w Muzeum Porcelany.
Na Dolnym Śląsku rozpoczyna się XXIII edycja Bach Festival Świdnica. Potrwa do 31 lipca. Wypełnią go muzyka Johanna Sebastiana Bacha i kompozycje innych twórców barokowych.
Zamek Książ zaproponuje atrakcję dla każdego, w parku zacznie działać tężnia solankowa, w Starej Kopalni zagra Kortez, a pogrillować będzie można w jednym z ogródków. W Wałbrzychu szykuje się weekend bez nudy.
"Ziarno granatu. Mitologia według kobiet" to nowa, wakacyjna książka wydawnictwa Agora. Po raz pierwszy rozmawiano o niej na Festiwalu Góry Literatury.
Główna oś obwodnicy Wałbrzycha będzie przejezdna na przełomie lipca i sierpnia. Lisia Sztolnia będzie zabezpieczona inaczej i taniej niż wcześniej planowano.
Mieszkaniec Walimia pod Wałbrzychem odnalazł nuty organisty i jednego z pierwszych powojennych osadników we wsi. Symfonie rozbrzmią w kościele, w którym spoczywa pruski minister i pomysłodawca szkolnej matury.
Profesor Środa: - Myślę, że zmierzamy w kierunku, który będzie zróżnicowany, porzucimy kiedyś kategorie płci. Ale nie będzie to świat, jaki sobie wyobraża prezes Kaczyński, że co trzy godziny będę sobie płeć zmieniała. Bo i po co?
Muzyka, gra aktorska, projekcje wideo i plastyczne instalacje, a wszystko to we wnętrzach późnorenesansowego pałacu - tak będzie wyglądała sztuka "Bruno Schulz Extravaganza". Można ją oglądać od czwartku w Gorzanowie w powiecie kłodzkim.
Magistrat stara się, by szkoły nie pękły w szwach. Prezydent Wałbrzycha: - Dla wielu miejscowości wokół Wałbrzycha miasto stało się miejscem realizacji aspiracji młodych ludzi, z czego oczywiście się cieszymy.
Zainteresowanie jest spore, więc otwierane będą kolejne punkty pobierania opłat. Kąpać na świdnickim basenie można się codziennie.
Po 9 dniach kończy się Festiwal Góry Literatury organizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk. Nie bez powodu właśnie w Sokołowsku.
Tysiącletni miecz znaleziono w okolicach Lewina Kłodzkiego. Konserwatorzy podkreślają, że tak cennego znaleziska na Dolnym Śląsku nie pamiętają.
Nie w sobotę, 16 lipca, jak wcześniej zapowiadano, ale w środę, 20 lipca otwarty został na nowo basen letni w Świdnicy. Obiekt przeszedł kapitalny remont.
- Ludzkość po prostu bardzo się podkręca, jak może komuś przyładować - mówi Agnieszka Holland o hejcie, który wylał się po słowach Olgi Tokarczuk, że "literatura nie jest dla idiotów".
Ósmego dnia Festiwal Góry Literatury przenosi się do urokliwego Radkowa. 20 lipca będzie można tam spotkać m.in. Agnieszkę Holland.
Policjanci z komisariatu z Wałbrzycha napisali anonim, w którym m.in. zarzucali przełożonym, iż w pandemii zezwalali na pracę funkcjonariuszy zakażonych covidem, ponadto mieli być znieważani, a dokumenty fałszowane. Prokuratura przeprowadziła śledztwo.
Skarby, odkrycia i ludzkie historie poznamy w nowym programie "Dolny Śląsk: zaginione skarby". Premiera jesienią na History Channel. Prowadzący, Łukasz Kazek, autor programów na Discovery oraz współtwórca kanału History Hiking na YouTubie, opowiada o realizacji i Wałbrzychu.
Zorganizowana grupa przestępcza przez 6 lat wynosiła ze świdnickiej fabryki koncernu Colgate pastę do zębów. Sprawa właśnie trafiła do sądu.
- Literatura nie jest dla idiotów. Wcale nie chcę, by moje książki szły pod strzechy - powiedziała Olga Tokarczuk podczas Festiwalu Góry Literatury. Jej słowa wywołały burzę w Internecie, ale ściągnęły też na noblistkę falę hejtu.
Do gości Festiwalu Góry Literatury dołączy we wtorek, 19 lipca Agnieszka Holland. Spotkamy ją w Świdnicy i dzień później w Radkowie.
Walka o prawa zwierząt to jeden z fundamentów powstania Fundacji Olgi Tokarczuk. Dlatego rozmawiano o tym również podczas Festiwalu Góry Literatury. - Takie sukcesy, jak wpisanie praw zwierząt do Konstytucji, zaczynają się właśnie na Rynku w Nowej Rudzie - mówili paneliści.
Poseł Michał Dworczyk oficjalnie pożegnał się ze swoim okręgiem jako jego pełnomocnik. Na pamiątkę współpracownicy podarowali mu buławę hetmańską.
Do poważnie wyglądającego wypadku doszło w Szczawnie-Zdroju po tym, jak spadł deszcz. Policja przypomina, by dostosować prędkość do warunków na drodze.
Basen letni w Świdnicy miał być otwarty w sobotę, 16 lipca. Termin przesunięto, ale VIP-y mogły obejrzeć inwestycję już przed weekendem.
Roman Szełemej nie rozpoczął dziś rano pracy na stanowisku ordynatora wałbrzyskiej kardiologii. Szpital zaproponował mu stanowisko lekarza.
W szóstym dniu Festiwalu Góry Literatury najważniejszy jest człowiek. Uczestnicy będą mogli posłuchać i o destrukcyjnym wpływie wojny na niego, i o wymarłym gatunku człekokształtnych, i o prawach zwierząt w człowieczej konstytucji.
Wałbrzych odwiedziła dyrektorka Muzeum Ludobójstwa i Holokaustu w Johannesburgu. Jej ojciec był więźniem jednej z filii osławionego obozu Gross-Rosen.
Muzeum Papiernictwa zaplanowało serię wydarzeń na weekend 23 i 24 lipca. W tym warsztaty wytwarzania oraz zdobienia papieru, a także konkurs z myślą o rodzinach z dziećmi. Zaplanowano też otwarcie wystawy artystycznych pejzaży wykonanych z papieru oraz masy papierniczej.
Festiwal Góry Literatury to nie tylko literatura, w tym spotkanie z Jakubem Żulczykiem i Jackiem Dukajem. W niedzielne przedpołudnie możemy odwiedzić Pchli Targ.
- De facto to nie ja zniesławiłem prezydenta, tylko prokuratura - przekonywał Jakub Żulczyk podczas Festiwalu Góry Literatury. A Michał Rusinek tłumaczył, że "Duda jest debilem" po czesku oznacza "Duda je debil".
- Literatura nie jest dla idiotów. Wcale nie chcę, by moje książki szły pod strzechy - mówiła Olga Tokarczuk w Nowej Rudzie podczas Festiwalu Góry Literatury w rozmowie z Jerzym Sosnowskim.
Wakacje to czas, gdy rośnie liczba rowerzystów, także takich, którzy jeżdżą po pijanemu. W 2022 r. grożą za to wysokie mandaty. Przekonał się o tym mieszkaniec Wałbrzycha.
Czwarty dzień Festiwalu Góry Literatury to święto dla miłośników literatury. 16 lipca już o godzinie 15 będzie można się spotkać z Olgą Tokarczuk i jej najnowszą książką. Są jeszcze wolne bilety.
Dlaczego pozwalamy na mobbing, przemoc psychiczną i fizyczną, molestowanie i wykorzystywanie seksualne? Odpowiedzi na te pytania szuka Karolina Korwin-Piotrowska, autorka książki "Wszyscy wiedzieli".
Świdnicki sąd przywrócił do pracy zwolnionego ze szpitala Romana Szełemeja. Co zrobi z tym wałbrzyska placówka? Agnieszka Dobkiewicz pyta jej dyrektora Mariusza Misiunę.
Nocne zwiedzanie zamku i kopalni, koncert i dyskoteka, joga w miejskich parkach. W weekend w Wałbrzychu nie będzie można się nudzić.
Roman Szełemej został przez sąd przywrócony do pracy w Specjalistycznym Szpitalu im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Po tym, jak zwolniono go dyscyplinarnie we wrześniu 2021 r., wygrał sprawę w sądzie i odzyskał stanowisko ordynatora. Z Romanem Szełemejem chwilę po ogłoszeniu wyroku przez sędzię Magdalenę Piątkowską z Wydziału Pracy rozmawia Agnieszka Dobkiewicz.
Góry Literatury 2022. Piątek 15 lipca, czyli trzeci dzień festiwalu, będzie należał do kobiet. Na Zamku Sarny posłuchamy między innymi Manueli Gretkowskiej, Karoliny Korwin-Piotrowskiej i Agnieszki Graff.
Gdy myślę o tych wszystkich sytuacjach, w których byłam wykorzystywana seksualnie w dzieciństwie, to czuję, że mój ojciec adopcyjny miał to w planie. Ta adopcja nie była po to, by mieć dziecko, by dać komuś miłość, bezpieczeństwo i szczęście - mówi Magdalena z Wałbrzycha, która przez sześć lat, jak twierdzi, była molestowana.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.