W książce Tokarczuk "Dom dzienny, dom nocny" Nowa Ruda to "miasto opustoszałych sobót i niedziel". W ubiegły weekend było jednak zupełnie inaczej.
Warsztaty kulinarne i muzyczne oraz wspólna biesiada przy ognisku wypełnią dzień z kulturą romską w ramach nowego wydarzenia w Kotlinie Kłodzkiej. Festiwal Kultury Romskiej "Kłodzka Roma 2021" organizowany jest w sobotę, 24 lipca, w Kudowie-Zdroju.
Antyszczepionkowcy chcieli podsumować działania "ws. próby odwołania władz Wałbrzycha". Najpierw mieli problem ze znalezieniem miejsca na manifestację, potem okazało się, że zebrali za mało podpisów za przeprowadzeniem referendum.
Po kilku chłodniejszych dniach i odpoczynku od deszczu w weekend 23-25 lipca czeka nas... deszcz promieni słonecznych.
Na Dolnym Śląsku rozpoczyna się 22. edycja Bach Festival Świdnica. Potrwa do 8 sierpnia. Osią wydarzenia tradycyjnie będą Johann Sebastian Bach i muzyka barokowa.
Wielki remont rynku, rewaloryzacja zabudowy na Starym Mieście oraz modernizacje ulic - takie inwestycje zamierza zrealizować Świdnica dzięki dotacji z rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Pijalnię Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdroju, Zamek Książ, Starą Kopalnię i inne obiekty we wrześniu będzie można oglądać w telewizji. W regionie powstawały zdjęcia do programu "You Can Dance - Nowa Generacja".
Jak poinformowała w czwartek, 22 lipca, wałbrzyska policja, nastolatek był agresywny, obrażał kierowcę autobusu i pasażerów, a także uszkodził drzwi i szybę.
- Wiem, że wygramy! Ale nie chcę wolności opartej na krwi - mówiła podczas Festiwalu Góry Literatury białoruska noblistka Swietłana Aleksijewicz, znana ze swojej krytycznej postawy wobec polityki przywódcy jej kraju. Przyznała, że przed złem, które opisuje, chroni ją miłość i poczucie piękna.
Jubileuszowa edycja Święta Papieru rozpocznie się w sobotę, 24 lipca w Dusznikach-Zdroju. Wielka doroczna impreza powraca po przerwie spowodowanej pandemią.
Przypadek spowodował, że producent odnalazł ich w sieci - po 30 latach od debiutu na festiwalu w Opolu. Właśnie nagrywają płytę, która miała powstać na początku ich muzycznej kariery.
Najpierw groził pobiciem, później podpalił samochód. Wszystko przez to, że pokrzywdzony 70-latek nie zapłacił mu za wykonaną pracę.
Szczepienia w punkcie mobilnym będą możliwe w Rynku w Świdnicy w każdą niedzielę sierpnia. Punkt na lodowisku przenosi się na Zamenhofa.
500 zawodniczek będzie mogło wziąć udział 29 sierpnia w ogólnopolskiej imprezie Bieg Kobiet Zawsze Pier(w)si w Wałbrzychu. Zapisy trwają. Niemal połowa limitu miejsc jest już wyczerpana.
Wszystkie autobusy komunikacji miejskiej w Wałbrzychu są już wyposażone w terminale umożliwiające opłatę za przejazd kartą lub smartfonem. Nowa forma płatności działa od poniedziałku, 19 lipca.
Feminizm bardzo mocno wkroczył na Festiwal Góry Literatury, który właśnie odbywa się w gminie Nowa Ruda. Moc kobiet i ich siła były tematem przewodnim niedzielnych spotkań.
Za nami VII Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia im. Księżnej Daisy von Pless. W sobotę, przy Zamku Książ - po dwóch latach przerwy związanej z pandemią - zaprezentowały się najpiękniejsze powozy konne wraz pasażerami stylizowanymi zgodnie z epoką. Nie zabrakło elementów arystokratycznych, góralskich czy bawarskich. W niedzielę impreza przeniosła się do pobliskich Świebodzic, gdzie trwały dalsze zmagania zawodników.
W poniedziałek ruszają przesłuchania pracowników Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". Chodzi o skargę, którą złożyli na prezesa strefy pracownicy.
Od średniowiecza po początek XX wieku, od pantalonów po zdobienia perłami - tak codzienność i elegancję kobiet pokazuje wystawa "Od Anny Świdnickiej do secesji. Rekonstrukcje sukien historycznych Elżbiety Dunin-Wąsowicz". Osiemnaście eksponatów i dziesiątki detali można oglądać w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
Festiwal Góry Literatury. - Nie oszukujmy się. Nie ma Złotego Pociągu, nie znajdziemy Bursztynowej Komnaty, nie będzie ton złota, ale są podkowy, guziki, listy, wspomnienia, odznaki - mówiła Joanna Lamparska o tym, co jest istotą dolnośląskości.
Weekend w Bardzie? To dobry pomysł. Położone w Górach Bardzkich miasto może pochwalić się długą historią, cennymi zabytkami i pięknymi widokami. Nadal przyciąga turystów.
Jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson, bez wcześniejszej rejestracji, zaszczepiony będzie każdy chętny, który w weekend - sobotę i niedzielę 17-18 lipca odwiedzi mobilny punkt szczepień na Piaskowej Górze.
Aleksander Balcerowski jest wychowankiem Górnika Wałbrzych, ma 20 lat i 216 cm wzrostu. Ostatnio grał w hiszpańskiej Gran Canarii i otrzymał prestiżową nagrodę dla "Wschodzącej Gwiazdy" rozgrywek EuroCup. Wkrótce ma szansę trafić do NBA - najlepszej koszykarskiej ligi świata.
W Zamku Książ, gdzie styka się ze sobą historia polska i niemiecka, rozpoczęła się kolejna edycja Festiwalu Góry Literatury. Tym razem wyjątkowa, bo po raz pierwszy o wymiarze międzynarodowym.
Ktoś pomazał niebieskim sprejem nową wieżę widokową na Orlicy. W podobny sposób wandal zniszczył kilka obiektów w Czechach. Straty są wstępnie szacowane na około 15 tys. zł.
Wakacyjne wędrówki z przewodnikiem organizuje PTTK Ziemi Wałbrzyskiej. W sobotę 17 lipca w planie jest zdobycie najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich. Chełmiec ma 851 m n.p.m. i należy do Korony Gór Polski.
Prognoza pogody dla Wałbrzycha. W weekend nie odpoczniemy od burz - informuje Krzysztof Michałek z Pogodnego Wałbrzycha.
Wypadek w powiecie wałbrzyskim. Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło w czwartek 15 lipca wieczorem na skrzyżowaniu w Rybnicy Leśnej. Jeden z pojazdów dachował.
Spacer po Nowej Rudzie. To miasto lubi schody i tajemnicze przejścia w szczelinach. Uwiodło noblistkę Olgę Tokarczuk, więc bez kompleksów weszło do światowej literatury. Nowa Ruda robi się coraz modniejsza.
Zamek Książ, dzieci na podwórku, seniorzy przy partyjce szachów, ale także intensywna fabryczna produkcja czy górska wędrówka - z takich różnych perspektyw pokazuje Wałbrzych spot promujący miasto. Emisje trwają m.in. w TVN Siedem.
Festiwal Góry Literatury współtworzy Olga Tokarczuk. Ale w tym roku wśród gości będzie jeszcze jedna noblistka - Swietłana Aleksijewicz. A także m.in. reżyserka Agnieszka Holland i pisarz Radek Rak, zdobywca tegorocznej Nagrody Nike.
Trzech nietrzeźwych rowerzystów zatrzymali policjanci z Wałbrzycha i z powiatu wałbrzyskiego. Jeden z nich miał już sądowy zakaz prowadzenia.
NFZ wypowiedział właśnie umowę powiatowemu szpitalowi w Kamiennej Górze na dwa oddziały. Szefowie czterech gmin w powiecie zwołują referendum w sprawie odwołania całej rady powiatu na czele ze starostą z PiS.
Nowa bieżnia, plenerowa siłownia, plac do minigolfa i więcej atrakcji powstanie na stadionie przy ul. Kusocińskiego. Inwestycja będzie kosztować ponad 600 tys. zł. Według planów zakończy się jesienią.
- Niech pan w końcu dojrzy szarego mieszkańca tej ziemi - apelują do marszałka samorządowcy z regionu wałbrzyskiego. Boją się, że unijne fundusze zostaną rozdzielone przez rząd niezgodnie z potrzebami mieszkańców.
Ignacy Dec, emerytowany biskup diecezji świdnickiej i Diecezja Świdnicka muszą przeprosić byłego proboszcza za zniesławienie. Mają mu zapłacić solidarnie 10 tysięcy złotych i wysłać stosowny list.
Zabytki. W kłodzkiej kolegiacie można było po raz pierwszy obejrzeć kilkanaście odrestaurowanych dokumentów z unikalnego zbioru jezuitów. Najstarszy pergamin pochodzi z 1287 roku.
Rzecznik Praw Obywatelskich pochylił się nad sprawą likwidacji sądu pracy w Wałbrzychu i poprosił ministra sprawiedliwości o wyjaśnienia. Otrzymał zaskakującą odpowiedź.
Zniszczyli ją hitlerowcy, teraz powraca do świetności. Od wtorku można zwiedzać niezwykłej urody Salę Krzywą w Zamku Książ.
Wspólne patrole strażników leśnych z Wałbrzycha oraz Jugowa i policjantów z Boguszowa-Gorc rozpoczęły się na terenach zielonych w powiecie wałbrzyskim. Samochodami terenowymi oraz quadami mają w planie dogonić każdego, kto wjedzie do lasu wbrew zakazowi lub coś zniszczy.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.