21 maja to pierwsza sobota, gdy w Wałbrzychu ponownie organizowana jest Giełda Staroci, Produktów Regionalnych i Rękodzieła. Od teraz będzie można tam robić zakupy co tydzień. Stoiska działają w godz. 10-14.
Pracujący na terenie Zamku Książ zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zidentyfikował tam już 40 odmian różaneczników. A może ich być nawet 70. - Na Dolnym Śląsku nie odnajdziemy drugiego takiego parku przypałacowego, gdzie zachowała się tak duża kolekcja różaneczników i azalii jak w Książu - mówi dr Justyna Jaworek-Jakubska z UPWr.
Wczesnośredniowieczne grodzisko, relikty średniowiecznego zamku czy pozostałości po pruskich umocnieniach? Naukowcy i eksploratorzy trudzą się nad tajemniczym odkryciem.
Miasto z rozmachem powraca do organizacji giełdy staroci. Stoiska w Rynku i okolicach pojawiać się mają w Wałbrzychu w każdą sobotę. Po raz pierwszy - 21 maja.
Supermiasta i Superregiony. Zielone miejsca. - Miejsce malownicze. Powiedzieć, że wiosną jest tu pięknie, zabrzmi trywialnie, ale przecież piękno natury jest sprawą prostą i w zasadzie oczywistą - mówi Małgorzata Beślerzewska o Witkowie i okolicach.
Beatę Moskal-Słaniewską i Świdnicę wyróżniono w trzech kategoriach w ogólnopolskim rankingu Perły Samorządu "Dziennika Gazety Prawnej". Doceniono też skarbnika.
Krzysztof Żarczyński, fotoreporter współpracujący z "Wyborczą Wałbrzych", uchwycił piękny krajobraz Gór Kamiennych na zdjęciach wykonanych podczas lotu dronem.
Pięć lat temu 24-letni chłopak wszedł w czapce do przedsionka kościoła w Kotlinie Kłodzkiej. Od tego czasu prokurator chce doprowadzić do jego skazania. Właśnie złożył kolejną apelację w sprawie o obrazę uczuć religijnych. I mija się w niej z faktami.
Zjawiskową tamę w Zagórzu Śląskim w gminie Walim zobaczą widzowie na filmowym festiwalu w Cannes. Obiekt pojawia się w filmie Jerzego Skolimowskiego, który walczy właśnie o Złotą Palmę
Trzy premiery przygotowane w pandemicznym okresie to największy sukces mijającego sezonu - mówi Zbigniew Prażmowski, dyrektor wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora.
W wałbrzyskim Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu od piątku można zobaczyć wystawę "Podziemny świat - górnicza praca na przedwojennych fotografiach" - przedwojenne negatywy dokumentujące pracę lokalnych górników w zakładach.
W Wałbrzychu nie mają wątpliwości, że to będzie hit i podbije nie tylko polską scenę teatralną. W końcu Daisy, księżna i celebrytka, czekała wiele dekad na swój czas - i on właśnie nadchodzi.
Podczas weekendu 21-22 maja zamek Grodno zamieni się w miejsce tętniące średniowieczną muzyką.
- Hania, umierając, płakała cichutko i miała zamknięte oczy - zeznawała ośmioletnia siostra dziewczynki. O zabójstwo trzylatki z Kłodzka oskarżeni są matka i jej konkubent.
- Mam nadzieję, że to będzie hit - mówi o pierwszym musicalu o Księżnej Daisy Mateusz Mykytyszyn, rzecznik Zamku Książ i prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Musical niebawem będzie miał premierę. Wszystko z okazji ważnych rocznic: 10-lecia fundacji, 150-lecia urodzin księżnej Daisy i 80-lecia jej śmierci.
Budowa obwodnicy Wałbrzycha. To ostatnie tygodnie robót przy kosztownej inwestycji. Prezydent Roman Szełemej przekazał, kiedy pojedziemy Europejką.
Posadzone jeszcze w czasach niemieckich drzewa w Wałbrzychu wymierają. By ratować sytuację, miasto sadzi około tysiąca nowych roślin rocznie.
Zakończył się proces w sprawie mężczyzny, który jako jeden z pierwszych w Polsce złamał warunki kwarantanny. Prokurator chce dla niego roku pozbawienia wolności.
65-letni mieszkaniec Wałbrzycha zaatakował swoją sąsiadkę kijem. Do napaści doszło na klatce schodowej domu, w którym oboje mieszkają. Mężczyzna trafił do aresztu, a kobieta do szpitala.
W ręce policjantów z Wałbrzycha i z powiatu wałbrzyskiego wpadło siedmiu złodziei. Wszyscy odpowiedzą za kradzieże lub włamania, których dopuścili się w ostatnim czasie. Przestępcom grożą kary od 5 do 10 lat pozbawienia wolności.
Za nami Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. O zmieniających się preferencjach czytelników, planach oraz projektach zrealizowanych w wałbrzyskiej Bibliotece pod Atlantami opowiada jej dyrektorka Renata Nowicka.
Wałbrzyscy radni odrzucili apel PiS, by już teraz usunąć pomnik czerwonoarmisty. Są wątpliwości, które mają wyjaśnić Instytut Pamięci Narodowej i wojewoda dolnośląski.
Ulica Szlak Cysterski ma taką długość, że można ją wykorzystać religijnie. I w ramach pokuty za nowoczesne życie przejść na kolanach. Bez straty dla kości, z korzyścią dla duszy.
Pays Bas, Agrass White, Strong Love i Strong Gold. 40 tysięcy tulipanów zakwitło na tarasach Zamku Książ w Wałbrzychu.
W Szczawnie-Zdroju, po dwóch latach przerwy, odbyła się inscenizacja Bitwy pod Strugą.
Bohaterstwo i bohaterowie - to motyw przewodni obecnego sezonu artystycznego w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym. O tym, co udało się zrealizować i co jeszcze zobaczą widzowie - opowiada dyrekcja "Szaniawskiego".
W Zamku Książ posadzono ponad 50 tys. roślin cebulowych. - Na gości czeka 10 bogato obsadzonych wiosennymi kwiatami tarasów o łącznej powierzchni aż 2 hektarów - zachęca Mateusz Mykytyszyn, rzecznik Zamku. Zdobi je w sumie 38 fontann i tysiące roślin. Prócz tulipanów znajdziemy też żonkile, narcyzy, szafirki armeńskie i narcyzy trąbkowe Dutch Master. Początki tarasów Książa swą historią sięgają XVI wieku. Ich założycielem był hrabia Jan Henryk I von Hohberg. Założone na miejscu rozebranych fortyfikacji piastowskiego zamku, przez lata były nieustannie powiększane i zmieniane. - Swój obecny kształt książańskie tarasy zyskały w latach 1909-1915, w czasie wielkiej przebudowy zamku przeprowadzonej przez księcia Jana Henryka XV - mówi Mykytyszyn. - Duży wpływ na ich obecny wygląd, a także wybór nasadzonych na początku XX wieku roślin, miała jego angielska żona, będąca jednocześnie najsłynniejszą w historii mieszkanką zamku, czyli księżna Daisy von Pless. Przed ostatnią wojną światową książańskie tarasy obsadzano dwa razy do roku - wiosną i jesienią, a potrzebnych do tego było ponad 20 tys. roślin. W większości pochodziły z książęcego ogrodnictwa i palmiarni w Lubiechowie. Podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu tarasy uległy częściowemu zniszczeniu. Zamek Książ zachęca do odwiedzin i oglądania kwitnących roślin. To nie tylko wrażenia estetyczne i zapachowe, ale też ukojenie dla duszy i umysłu. Ci, którzy lubią selfie, mogą także skorzystać z wyjątkowej okazji. W soboty i niedziele książańskie tarasy można zwiedzać w godz. od 9 do 19, a od poniedziałku do piątku w godz. od 9 do 18. Zakupiony bilet na tarasy umożliwia także zwiedzanie książęcej Palmiarni.
Posterunkowy z wałbrzyskiej policji wyszedł na spacer z psami w dzień urlopu. Nie spodziewał się, że ruszy w pościg za złodziejem.
Marceli C. zamordował rodziców, bo kazali mu się uczyć, a brata, bo uważał, że ten jest lepiej traktowany. Sąd Okręgowy w Świdnicy skazał go na potrójne dożywocie.
Do Jaworzyny Śląskiej na Dolnym Śląsku trafiła BellaBot. To robot kelner, pierwszy w naszym województwie
Agata Zając, dyrygentka rezydentka Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, została zwyciężczynią programu stypendialnego Mills William Junior Fellow in Conducting, o który walczą młodzi dyrygenci z całego świata. Wałbrzyszanie będą mieć szansę zobaczenia Agaty Zając na żywo.
"Narodowa pielgrzymka" z obrazem Chrystusa Króla obmodliła Kotlinę Kłodzką i teraz trafiła do Wrocławia. Jej lider ma na swoim koncie antysemickie wypowiedzi.
Szef KPRM Michał Dworczyk opublikował grafikę z Matką Boską trzymającą w rękach ciężką broń. W sieci zawrzało: "To profanacja, obraza uczuć religijnych katolików".
Gdy Hania chodziła z podbitymi oczami i rozbitym nosem, do jej kuratorki dzwonili sąsiedzi, znajomi i rodzina. Babcia Hani w sądzie: - Dla mnie Lucyna była dobrą mamą. W domu zawsze było czysto, a dzieci miały co jeść. Pani kurator powiedziała mi, że nic się tam nie dzieje. Więc pomyślałam, że przesadzam.
Marszałek Cezary Przybylski zapowiadał, że ekologiczna zielona przyszłość regionu jest nieodległa. Polemizuje z nim przedstawiciel Wałbrzycha, który kwestionuje m.in... inwestycje w transport kolejowy w województwie.
Wałbrzyska sokolica Helga doczekała się potomstwa. Ptaki wykluły się na kominie ciepłowni, 130 m nad ziemią. Zamontowane na miejscu kamery rejestrują dzieje rodziny.
Wkrótce obudują najdłuższy pozamiejski tunel w Polsce. Odcinkiem drogi S3 z Bolkowa do węzła Kamienna Góra Północ pojedziemy w drugiej połowie 2023 roku.
Więcej drzew, krzewów, bylin, traw, paproci, pnączy oraz roślin cebulowych będzie w parku Młodzieżowym w Świdnicy. Nasadzenia potrwają do 2 września. Powstanie też ścieżka przyrodniczo-edukacyjna.
Pies wtargnął prosto pod koła roweru. Mężczyzna w niego uderzył i przewrócił się na drogę. Policja uznała zdarzenie za wypadek drogowy.
Prawie trzykilometrowy odcinek połączy drogę Dzierżoniów - Bielawa z trasą Dzierżoniów - Pieszyce. Dzięki temu będzie można od południa ominąć centrum miasta.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.