Nowym prezesem świdnickiego Sądu Okręgowego został Jacek Szerer, który dwukrotnie zdobył honorowy tytuł "Sędziego Europejskiego". Podpowiada ministrowi sprawiedliwości, co należy poprawić, by orzeczenia w sądach zapadały szybciej.
Tkacka Bielawa sprzed wielu lat nadal żyje w pamięci mieszkańców. "Szkoda" to słowo, które pojawia się w rozmowie z każdym, kto w Bielawie opowiada o Bielbawie.
Przez błąd lekarski Natalka jest niemowlęciem w ciele dorosłej kobiety. Szpital Latawiec ze Świdnicy będzie jej teraz wypłacał comiesięczną rentę, a za poprzednie lata zwrócić 300 tys. zł.
Prokuratura powołała specjalny międzynarodowy zespół, który zajmuje się działalnością mężczyzny z Dolnego Śląska, który usypiał ofiary i nagrywał z nimi filmy pedofilskie i zoofilskie.
Emilia Lichtenberg-Kokoszka z Uniwersytetu Opolskiego uważa, że książkę o seksie trzeba pisać ostrożnie, by nie stała się pobudzająca erotycznie. Jest bowiem skierowana także do księży, "specjalistów od czystości", którzy "radzą sobie z nią najlepiej".
Mikołaj był wyzywany i bity, w końcu w trakcie awantury zabił ojczyma. W pierwszej instancji sąd uznał, że tak naprawdę to on był ofiarą i złagodził mu wyrok, ale sąd apelacyjny dwukrotnie podwyższył karę.
"Nie może być zgody na hańbienie dobrego imienia polskiego munduru" - napisał w liście do dyrektora kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu europoseł PiS Michał Dworczyk, domagając się wstrzymania emisji "Zielonej granicy" Agnieszki Holland podczas trwającego festiwalu.
Pięciokrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek na igrzyskach chce zdobyć swoje pierwsze olimpijskie złoto. Z dużymi nadziejami do Paryża jadą też pływaczka Dominika Sztandera i Julia Piotrowska, startująca w strzelectwie.
Wzbudza skrajne kontrowersje: "projekt militarny", "niewypał", "zardzewiała dżdżownica" - pisali o niej internauci. Ale prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej pochwalił się, że w ciągu miesiąca na wieżę widokową w mieście weszło 19 tysięcy osób.
Oproblemach z klimatyzacją podczas upałów alarmują pasażerowie pociągów Intercity. Prezes spółki Janusz Malinowski: - Trudno nam jest to zrozumieć, ale nasi poprzednicy nie zaplanowali, że w tym roku będzie lato.
Współczesny gość to już nie kuracjusz zwany "suwakiem" od przesuwania się krok za krokiem po parku. W Polanicy-Zdroju szukamy odpowiedzi na pytanie, kto i dlaczego jeździ dzisiaj do uzdrowisk.
W tegorocznej rekrutacji do szkół średnich nie jest tak tłoczno, jak w poprzednich latach, kiedy startowały skumulowane roczniki. Pomimo to rywalizacji nie brakowało. Wiemy, które klasy w Wałbrzychu były najbardziej oblegane.
Dziś w zamku Karpniki mieści się hotel. Warto obejrzeć go choćby z zewnątrz. To też dobra baza wypadowa dla wycieczek po Górach Sokolich śladami himalaistki Wandy Rutkiewicz.
Gmina Stronie Śląskie planuje wybudować most wiszący o długości 1040 metrów. Powstałby w miejscowości Kamienica i byłby to zdecydowanie najdłuższy taki obiekt na świecie.
Wyremontowany właśnie tunel kolejowy w Trzcińsku ma 157 lat, urodę i status kłopotliwego pioniera. Przy jego przebudowie konserwator zabytków musiał pogodzić interes społeczny i cel publiczny z ochroną cennego obiektu, a to problem, który wymaga zmiany przepisów.
Dziś trzecia część naszej plebiscytowej listy. Tym razem przedstawiamy linię z Wrocławia do Szklarskiej Poręby, "Nadodrzankę", a także linię u podnóża Masywu Ślęży.
55 lat temu Amerykanie jako pierwsi ludzie stanęli na Księżycu. Dzięki pracy Wernhera von Brauna, który wcześniej był konstruktorem rakietowej broni Hitlera i członkiem SS. Swoją przygodę z Kosmosem zaczynał na Dolnym Śląsku.
Spory fragment muru znajdującego się przy Zamku Książ w Wałbrzychu runął na trasę, którą spaceruje wielu turystów. Jedna osoba doznała otarć.
Przez ostatnie pół roku GDDKiA podpisała umowy na 330 km nowych dróg o wartości ponad 12,4 mld zł. Zdecydowana większość z nich do drogi ekspresowe, w tym te będące częścią połączenia między Szczecinem a Warszawą, czy tras z południa Polski nad morze.
Wwyniku globalnej awarii w systemach Microsoft są utrudnienia w pracy wielu lotnisk oraz banków. - Warto przyjść na lotnisko 2,5-3 godziny przed planowanym lotem, zwłaszcza jeśli się wcześniej nie odprawiliśmy - sugerują przedstawiciele lotniska we Wrocławiu.
Pies Elf jest nie tylko towarzyszem Marcina Pałasza, ale też tytułowym bohaterem jego cyklu książek dla dzieci i młodzieży. Niestety kundelek zachorował, a pisarz z Wrocławia potrzebuje pomocy w zebraniu pieniędzy na jego leczenie.
Od nowego roku szkolnego 2024/2025 zajdą zmiany w kilku wałbrzyskich szkołach. Z pracą żegnają się wieloletni dyrektorzy placówek, związani z nimi nawet od lat 80.
Beata Kempa, była europosłanka Suwerennej Polski, odniosła się do zatrzymania Marcina Romanowskiego w serii emocjonalnych wpisów.
O miejsce w nowej filii Uniwersytetu Medycznego w Wałbrzychu walczy aż 32 kandydatów. - Chcemy tu budować uniwersytecką kuźnię przyszłych lekarzy - zapowiada dziekan. Powstanie kierunku lekarskiego w Wałbrzychu ma być odpowiedzią m.in. na przytłaczające koszty utrzymania się studenta w większym mieście.
W Wałbrzychu zaczęły się kontrole segregacji śmieci. Kontrowersje może wzbudzić fakt, że jeśli w budynkach wielolokatowych część osób będzie segregowało śmieci prawidłowo, to i tak zostaną oni obciążeni dodatkową opłatą.
Czy w ogóle można mówić o czymś takim jak literatura kobieca jako osobna kategoria? Podczas panelu "Literatura kobieca nie istnieje" na Festiwalu Góry Literatury organizowanym przez Fundację Olgi Tokarczuk rozmawiały o tym polskie pisarki. Jak również o tym, że kobiety zajmujące się literaturą gorzej zarabiają.
Festiwal Góry Literatury zakończyła projekcja filmu Agnieszki Holland "Zielona granica". - Migracja się nie skończy, bo wynika z dramatycznej sytuacji w Afryce i na Bliskim Wschodzie, a jedyne pomysły, które mamy na te wydarzenia, to gwałt i przemoc - mówiła reżyserka.
- Nie będzie rewolucji, tylko niewielka ewolucja - zapowiada Krzysztof Urbański, nowy prezes spółki Uzdrowisko Szczawno-Jedlina. Władze województwa liczą, że uda mu się zdobyć pieniądze na odbudowę spalonego Zakładu Przyrodoleczniczego, które było sercem kurortu.
Co od Kongresu Kultury w 2009 r. się zmieniło - padło pytanie podczas Festiwalu Góry Literatury?
Poseł PiS z okręgu wałbrzyskiego i były wiceminister klimatu mówi o "polskim i żydowskim holocauście". - To negowanie prawdy historycznej - podkreśla ekspert z Muzeum Polin.
Ministra edukacji Barbara Nowacka na Festiwalu Góry Literatury mówiła o polskim kanonie lektur, ręcznym wrzucaniu tam autorów w celach politycznych i historii urojonej, którą tworzy polska prawica.
Budowa drogi S3 w okolicach Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku pozwoliła odkryć wiele zabytków archeologicznych. Wśród nich są monety, wyroby ceramiczne i metalowe, ale też... miejsca po biedaszybach.
Podczas spotkania z prof. Jerzym Bralczykiem na Festiwalu Góry Literatury zaskoczeniem było, że opowiedział seksistowski żart o damie, która nie mówi "nie" i jego kpiny z feminatywów.
Aby przebić się przez masywy górskie i poprowadzić drogę ekspresową S3, robotnicy potrzebowali 444 dni, czterech ogromnych maszyn wiertniczych i sporej ilości materiałów wybuchowych. Najdłuższy pozamiejski tunel w Polsce powstał na Dolnym Śląsku.
To nie są czasy, gdy można być zen. Trzeba jednak walczyć o oazy spokoju, w jakich możemy odetchnąć każdego dnia - mówiła pisarka Joanna Bator podczas Festiwalu Góry Literatury Olgi Tokarczuk.
Wyniki matury 2024. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała dane dotyczące wyników egzaminów maturalnych. W Wałbrzychu przystąpiło do nich ponad 650 uczniów.
W tym roku na Festiwalu Góry Literatury pojawił się, uznawany za jednego z najlepszych polskich aktorów dramatycznych, Andrzej Seweryn. Rozmowa niespodziewanie potoczyła się w stronę tematu Boga. - Nie ma z nim żartów - mówił.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.