38 metrów - taką wysokość ma mieć nowa wieża widokowa na Dzikowcu Wielkim. Gotowe są juz fundamenty tej konstrukcji. Wieża ma być gotowa jesienią tego roku.
Joanna Bator odebrała Austriacką Nagrodę Państwową dla twórców literatury europejskiej. Jest pierwszą Polką w historii, która została nią wyróżniona.
Sejmik województwa przeznaczył fundusze z Unii Europejskiej na remont trasy kolejowej prowadzącej do Srebrnej Góry, znanej z zabytkowej fryderycjańskiej twierdzy. Pociągi wrócą już w przyszłym roku.
Muzyka eksperymentalna, sztuka dźwięku, performance'y i instalacje - na tym bazuje festiwal Sanatorium Dźwięku w Sokołowsku. Dziesiąta edycja tego wydarzenia odbędzie się od 2 do 4 sierpnia. Wystąpi na niej kilkudziesięciu artystów z Polski i ze świata.
Pierwsi kierowcy pojadą S3 na odcinku Bolków - Kamienna Góra już w środę 31 lipca około południa. To oznacza, że dolnośląska część tej drogi ekspresowej jest w zasadzie gotowa.
Mężczyzna podejrzewany o śmiertelne postrzelenie człowieka na Stawach Piławskich najbliższe miesiące spędzi w areszcie. Sąd podjął właśnie decyzje o jego tymczasowym aresztowaniu.
Przewozili go do szpitala w Wałbrzychu. Do dziś nie wiadomo, dlaczego podczas drogi wypadł z karetki. Sąd nie widzi w tym winy ani lekarza, ani pielęgniarki
Blisko 2,8 promila alkoholu w organizmie miała matka 3-letniego chłopca, który wypadł z okna. - Matka dziecka bełkotliwym głosem tłumaczyła policjantom, że wcześniej piła wódkę, ponieważ jej syn ma urodziny - mówi Wioletta Martuszewska, rzeczniczka komendy powiatowej policji w Kłodzku.
Tragicznie skończyła się impreza na Stawach Piławskich w Kotlinie Dzierżoniowskiej. Jedna osoba nie żyje.
Nowym prezesem świdnickiego Sądu Okręgowego został Jacek Szerer, który dwukrotnie zdobył honorowy tytuł "Sędziego Europejskiego". Podpowiada ministrowi sprawiedliwości, co należy poprawić, by orzeczenia w sądach zapadały szybciej.
Tkacka Bielawa sprzed wielu lat nadal żyje w pamięci mieszkańców. "Szkoda" to słowo, które pojawia się w rozmowie z każdym, kto w Bielawie opowiada o Bielbawie.
Przez błąd lekarski Natalka jest niemowlęciem w ciele dorosłej kobiety. Szpital Latawiec ze Świdnicy będzie jej teraz wypłacał comiesięczną rentę, a za poprzednie lata zwrócić 300 tys. zł.
Prokuratura powołała specjalny międzynarodowy zespół, który zajmuje się działalnością mężczyzny z Dolnego Śląska, który usypiał ofiary i nagrywał z nimi filmy pedofilskie i zoofilskie.
Emilia Lichtenberg-Kokoszka z Uniwersytetu Opolskiego uważa, że książkę o seksie trzeba pisać ostrożnie, by nie stała się pobudzająca erotycznie. Jest bowiem skierowana także do księży, "specjalistów od czystości", którzy "radzą sobie z nią najlepiej".
Mikołaj był wyzywany i bity, w końcu w trakcie awantury zabił ojczyma. W pierwszej instancji sąd uznał, że tak naprawdę to on był ofiarą i złagodził mu wyrok, ale sąd apelacyjny dwukrotnie podwyższył karę.
"Nie może być zgody na hańbienie dobrego imienia polskiego munduru" - napisał w liście do dyrektora kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu europoseł PiS Michał Dworczyk, domagając się wstrzymania emisji "Zielonej granicy" Agnieszki Holland podczas trwającego festiwalu.
Pięciokrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek na igrzyskach chce zdobyć swoje pierwsze olimpijskie złoto. Z dużymi nadziejami do Paryża jadą też pływaczka Dominika Sztandera i Julia Piotrowska, startująca w strzelectwie.
Wzbudza skrajne kontrowersje: "projekt militarny", "niewypał", "zardzewiała dżdżownica" - pisali o niej internauci. Ale prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej pochwalił się, że w ciągu miesiąca na wieżę widokową w mieście weszło 19 tysięcy osób.
Oproblemach z klimatyzacją podczas upałów alarmują pasażerowie pociągów Intercity. Prezes spółki Janusz Malinowski: - Trudno nam jest to zrozumieć, ale nasi poprzednicy nie zaplanowali, że w tym roku będzie lato.
Współczesny gość to już nie kuracjusz zwany "suwakiem" od przesuwania się krok za krokiem po parku. W Polanicy-Zdroju szukamy odpowiedzi na pytanie, kto i dlaczego jeździ dzisiaj do uzdrowisk.
W tegorocznej rekrutacji do szkół średnich nie jest tak tłoczno, jak w poprzednich latach, kiedy startowały skumulowane roczniki. Pomimo to rywalizacji nie brakowało. Wiemy, które klasy w Wałbrzychu były najbardziej oblegane.
Dziś w zamku Karpniki mieści się hotel. Warto obejrzeć go choćby z zewnątrz. To też dobra baza wypadowa dla wycieczek po Górach Sokolich śladami himalaistki Wandy Rutkiewicz.
Gmina Stronie Śląskie planuje wybudować most wiszący o długości 1040 metrów. Powstałby w miejscowości Kamienica i byłby to zdecydowanie najdłuższy taki obiekt na świecie.
Wyremontowany właśnie tunel kolejowy w Trzcińsku ma 157 lat, urodę i status kłopotliwego pioniera. Przy jego przebudowie konserwator zabytków musiał pogodzić interes społeczny i cel publiczny z ochroną cennego obiektu, a to problem, który wymaga zmiany przepisów.
Dziś trzecia część naszej plebiscytowej listy. Tym razem przedstawiamy linię z Wrocławia do Szklarskiej Poręby, "Nadodrzankę", a także linię u podnóża Masywu Ślęży.
55 lat temu Amerykanie jako pierwsi ludzie stanęli na Księżycu. Dzięki pracy Wernhera von Brauna, który wcześniej był konstruktorem rakietowej broni Hitlera i członkiem SS. Swoją przygodę z Kosmosem zaczynał na Dolnym Śląsku.
Spory fragment muru znajdującego się przy Zamku Książ w Wałbrzychu runął na trasę, którą spaceruje wielu turystów. Jedna osoba doznała otarć.
Przez ostatnie pół roku GDDKiA podpisała umowy na 330 km nowych dróg o wartości ponad 12,4 mld zł. Zdecydowana większość z nich do drogi ekspresowe, w tym te będące częścią połączenia między Szczecinem a Warszawą, czy tras z południa Polski nad morze.
Wwyniku globalnej awarii w systemach Microsoft są utrudnienia w pracy wielu lotnisk oraz banków. - Warto przyjść na lotnisko 2,5-3 godziny przed planowanym lotem, zwłaszcza jeśli się wcześniej nie odprawiliśmy - sugerują przedstawiciele lotniska we Wrocławiu.
Pies Elf jest nie tylko towarzyszem Marcina Pałasza, ale też tytułowym bohaterem jego cyklu książek dla dzieci i młodzieży. Niestety kundelek zachorował, a pisarz z Wrocławia potrzebuje pomocy w zebraniu pieniędzy na jego leczenie.
Od nowego roku szkolnego 2024/2025 zajdą zmiany w kilku wałbrzyskich szkołach. Z pracą żegnają się wieloletni dyrektorzy placówek, związani z nimi nawet od lat 80.
Beata Kempa, była europosłanka Suwerennej Polski, odniosła się do zatrzymania Marcina Romanowskiego w serii emocjonalnych wpisów.
O miejsce w nowej filii Uniwersytetu Medycznego w Wałbrzychu walczy aż 32 kandydatów. - Chcemy tu budować uniwersytecką kuźnię przyszłych lekarzy - zapowiada dziekan. Powstanie kierunku lekarskiego w Wałbrzychu ma być odpowiedzią m.in. na przytłaczające koszty utrzymania się studenta w większym mieście.
W Wałbrzychu zaczęły się kontrole segregacji śmieci. Kontrowersje może wzbudzić fakt, że jeśli w budynkach wielolokatowych część osób będzie segregowało śmieci prawidłowo, to i tak zostaną oni obciążeni dodatkową opłatą.
Czy w ogóle można mówić o czymś takim jak literatura kobieca jako osobna kategoria? Podczas panelu "Literatura kobieca nie istnieje" na Festiwalu Góry Literatury organizowanym przez Fundację Olgi Tokarczuk rozmawiały o tym polskie pisarki. Jak również o tym, że kobiety zajmujące się literaturą gorzej zarabiają.
Festiwal Góry Literatury zakończyła projekcja filmu Agnieszki Holland "Zielona granica". - Migracja się nie skończy, bo wynika z dramatycznej sytuacji w Afryce i na Bliskim Wschodzie, a jedyne pomysły, które mamy na te wydarzenia, to gwałt i przemoc - mówiła reżyserka.
- Nie będzie rewolucji, tylko niewielka ewolucja - zapowiada Krzysztof Urbański, nowy prezes spółki Uzdrowisko Szczawno-Jedlina. Władze województwa liczą, że uda mu się zdobyć pieniądze na odbudowę spalonego Zakładu Przyrodoleczniczego, które było sercem kurortu.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.